Yumurtalık kisti, yumurtalık bölgesinde meydana gelen yumurtalık kisti, birkaç santimetreden 40 cm e kadar büyüyebilen, içi sıvı dolu yapılar olarak da bilinmektedir. Bu kistler ilişki esnasında, adet döneminde ağrılar ile kendini belli edebilmektedir. Ancak eğer ki bu kistler yumurtalık içerisinde patlarsa kusma, bulantı, baş dönmesi, aşırı karın ağrısı gibi sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Birçok farklı türde yumurtalık kisti bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenlerinden olan follikül kisti genel olarak 3 ile 5 santim arasında oluşmaktadır. Birçok kadında olan bu kistler hiçbir şikâyet oluşmadan birkaç ay içerisinde ortadan da kalkabilmektedir. Kendiliğinden kaybolmadığı takdirde ise tedavi olunarak follikül kistinden kurtulunabilecektir.

Diğer bir yumurtalık kisti türü ise korpus luteum kisti. Korpus luteum yapısının kaybolmaması sonrasında bu yapı sıvı ve kan ile dolar ve bunun sonrasında da ortaya korpus luteum kisti oluşur. Bunlarda kendiliğinden kaybolan kistler arasında yer alır. Bunlar ve bunlar gibi pek çok kist türünün teşhisi, muayeneler sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Bazı kist türleri kendi kendilerine ortalarından kalksa da kimi zaman kistlerin ortadan kaldırılması için tedavi olunması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rahim Ağzı Kanserlerde HPV Aşısının Önemi başlıklı makalemizde hpv, hpv aşısı ve HPV Aşısı Olmak Neden Önemlidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla