Yapay damar nedir? Yapay damar üretildi. Yapay damar ameliyatı sayesinde birçok kalp krizi geçiren hastalar, damar hastalıklarına yakalanan kişilerin, bu tedavi yöntemi ile sağlık sorunlarını çözmeleri artık mümkün. Tıbbın çığır açması yapay damar deneylerinin olumlu sonuç vermesi, günümüzde şuan olmasa bile önümüzde ki yıllar içerisinde eczanelerden ilaç alır gibi, yapay damar alabileceksiniz. İngiltere’de, Cambridge Üniversitesinde gerçekleştirilen çalıştırmada üç kas hücresinin sağlıklı bir şekilde geliştirebilmesi için insan derisi kullanıldı ve olumlu sonuçlar alındı.

Yapay Damar Ameliyatı

Yapay damar daha önce birçok kişide farklı şekillerde uygulanarak, birçok kişinin sağlık sorunlarına çözüm olmuştu. Bu teknik için genel bir anestezi uygulanıyor. Açık ameliyattan farkı ise, hastalıklı olarak görünen damarlar çıkarılmıyor, sadece devre dışı bırakılarak yapay damar takılıyor.

Yapay Damar Tedavisi

Yapay damar tedavisi gören kişinin ameliyat sonrası küçük yaraları olabiliyor. Hastane süresinin ardından doktorunuza belli aralıklarda giderek muayene, kontrol olmanız gerekiyor, bilgisayar tomografileri çekilerek yapay damarınızın ne durumda olduğunu kontrol etmesi gerekiyor. Ameliyatın bazı riskleri vardır. Nedir bunlar? Ayyu.net ekibi, olarak paylaşıyoruz.

Yapay Damar Ameliyatı Riskleri

Yapay damar ameliyatı sırasında damar yerleştirilirken kasık damarlarının hasar görebilmesi ve diğer organları beslemekte olan damarların tıkanması, enfeksiyon, kanama gibi çeşitli riskler içermektedir. Ancak, bu işin uzmanları işlerini titizlikle ve özenle yaptıkları için ve günümüz teknolojisi sayesinde bu risklerin birçoğu yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

 

Bir önceki yazımız olan Varis Hastalığı ve Varis Çorabı başlıklı makalemizde hamile varis çorabı, hamilelikte varis çorabı ve varis çorabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla