Yalancı gebelik nedir, kadınların en çok arzuladığı şeylerin en başında çocuk sahibi olmak gelir. Yalancı gebelik ise kadınların bu isteğini körelten ve psikolojilerini alt üst eden bir süreçtir. Bu süreçte hamilelik belirtilerinin bazıları görülür. Bu belirtilerde kadınların yanılmasına sebep olmaktadır.

Yalancı Gebelik Nedir

Yalancı gebelik bayanların hamile olmamasına rağmen hamilelik belirtilerinin görülmesidir. Hamilelik sürecinde oluşan karında büyüme, mide bulantısı ve adet kesilmesi görülür. Ancak bu belirtilere rağmen hamile olmayan bayanlarda karının büyümesi içeride sıvı biriktiği için oluşur. Psikolojik olarak çocuk sahibi olmayı çok isteyen kişilerde bunun gibi ilginç vakalar görülebilmektedir. Psikolojik bir durumdan ancak bu psikolojik durum fiziksel değişikliklere de sebep olmaktadır. Doktor kontrolü yapılmazsa 9 ay boyunca karındaki şişlik sayesinde bayan kendini hamile sanacaktır.

Psikolojik bir sorun olmasına karşılık bu sorun tedavi edilmezse tehlikeli bir durum alabilir. Psikolojik gebelik olarak da adlandırılan bu hastalık 9 ay boyunca kendisini hamile sandığı için dışa vurum olarak görülebilir. Bu dışa vurum tedavi edilirken jinekologlar ve psikiyatristler büyük bir uyum ile hareket etmelidir. Aksi takdirde hasta hayattan kopabilir çünkü kendini inandırmıştır. En başta bir gebelik testi yaparak bunu hastaya beraber en sevecen şekilde anlatmaları gerekmektedir. Hasta karnının şişliğini ve adet görmeyişini bir kanıt olarak sunacak ve hamile olmadığına inanmak istemeyecektir.

Yalancı gebelik bir psikolojik hastalık olduğu için temeli bir psikolojik rahatsızlığa dayanmaktadır. Hastada rahim ameliyatı ya da tüplerin bağlanması gibi ağır üzüntülerin görülmesi buna sebep olabilir. Anne hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacaktır ve çocuk sahibi olamayacağını kabul edemediği için gebe olduğunu var sayar ve buna yürekten inanır.

Yalancı gebelik tedavisi tek bir doktorla gerçekleşmemelidir. Birkaç doktor grup halinde bu soruna çözüm aramalıdır. Jinekoloji bilimi ve psikoloji bilimi ile ortaklaşa yapılan çalışmalar her zaman hasta üzerinde daha da etkin olmuştur. Bu durum tedavinin bu iki bilim dalı ile birlikte yürütülmesiyle gerçekleşir. Ayrıca son dönemlerde sağlık sektörü oldukça gelişmiştir ve bu durum her zaman farklı tedavi şekillerinin de yürütülmesini sağlamıştır. Pek çok konuda olduğu gibi yalancı gebelik konusunda da farklı atılımlar ile çözüm üretilebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde sezaryen doğum, sezaryen doğum nasıl olur ve sezaryen doğum nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla