Yağ yakıcı diyet genellikle aşırı kilosu olan kalp hastalarına ameliyatlardan önce hızlı bir şekilde kilo vermeleri için uygulanan bir diyet programıdır. Yağ yakıcı diyet programında sıvı gıdalar ağırlıktadır. Diyet programının sonunda tekrardan uygulanmak istenmesi halinde 2 gün ara verilmesi gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yağ Yakıcı Diyet

Günlük hayatımızda aldığımız yağları bilinçli bir şekilde tüketilmesi damarları, beyni, cildi koruduğu gibi uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmemize imkân sağlar. Yağ yakıcı diyet programını paylaşmadan önce sağlıklı şekilde kilo verebilmek için bir kaç öneriyi sizinle paylaşalım. Öncelikle yavaş yemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz, günlük hayatımızda daha çok hareket etmeliyiz, öğünlerimizin az yağlı olmasına dikkat etmeli, lokmalarımızı küçük, küçük ve iyice çiğnedikten sonra yutmalıyız, her şeyden önemlisi aç kalınarak zayıflayamayacağınızı aklımızdan çıkarmamalıyız.

Yağ yakıcı çorbamızın malzemeleri havuç, taze fasulye, 6 sap yeşil soğan, 2 su bardağı yağsız et suyu, 4 yeşilbiber, 1 demet maydanoz, 1 top lahana, 6 – 12 adet domates tercihen tuz, biber, nane, et suyu tablet ve acı biber ile de tatlandırılabilir. Çorbamızın malzemelerini paylaştıktan sonra sıra geldi hazırlanışına sebzelerimizi küçük doğruyoruz ve üstünü örtecek kadar su ilave edip hızlı ateş de 10 dakika kaynatıyoruz, 10 dakika sonunda ateşimizin altını kısıyoruz ve sebzelerimiz yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz, çorbamızın en belirgin özelliği sıfır kalori olmasıdır.

Yağ Yakıcı Diyet Listesi

  1. Gün çorba ve meyve yiyoruz, yalnız meyvelerden muz hariç,
  2. gün çorba ve sebze yiyoruz her türlü sebzeyi yemek de özgürsünüz tercihinize kalmış,
  3. gün çorba, meyve ve sebze yiyoruz,
  4. gün çorba, meyve ve sebze yiyoruz 4. günün özelliği meyvelerden muz yiyebilecek olmamız bunun yanında süt de içilebilir,
  5. gün kırmızı et ( sığır eti) 300 ila 600 gram arası yanında ise istediğiniz kadar domates yenilebilir, 5. gün çorbamızı 1 kere içiyoruz ve mümkün olduğunca bol su içiyoruz,
  6. gün et 2-3 parça olacak şekilde, sebze istediğiniz kadar tüketebilirsiniz, çorba ise en az bir kez tüketilecek,
  7. gün kepekli pirinç, tatlandırılmış meyve suyu, sebze istediğiniz kadar, kepekli pirincinizi çorbaya koyabilir ya da sebze ile harmanlayabilirsiniz tercihinize kalmış. 7 gün boyunca gazlı içecekler maden suları da buna dâhil içmek kesinlikle yasaktır, bunun dışında her türlü sıvıyı tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ton Balıklı Diyet Listesi başlıklı makalemizde Ton Balıklı diyet, ton balıklı diyet listesi ve ton balıklı diyet sandviç hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla