İnsan vücudu belirli bir çalışma sonucu, terleyebilir. Durduğumuz yerden de çoğu zaman terleyebiliriz. Terledikten sonra, üzerimizdeki elbiselerimize terimiz, siner ve hoş olmayan bir koku salgılarız. Toplum içinde, bu tür kokular ile başkalarını rahatsız etmeye hakkımız yok? Peygamber Efendimiz ( S.a.v ) güzel kokmamızı, temiz giyinmemizi ve temizliğin imandan geldiğini buyurmuştur.

Bu yüzden her daim temizliğimize özen göstermeliyiz. Nasıl mı? Çok basit, kozmetik ürünlerine bir sürü para harcamanıza gerek yok. Zaten o tür kimyasal spreyler ile kokunuzu anlık olarak bastırabilirsiniz ve vücudunuza verebileceği yan etkilerin ihtimalini bile düşünmek istemiyorum. Sizlere önerimiz, ayyu.net ekibi olarak, vücut kokusuna bitkisel çözüm tavsiyeleridir. Profesör Doktor Ahmet Maranki hocamızın, katıldığı televizyon programlarında paylaştığı vücut kokusuna özel kürü, ter kokularını önlemek için, ayak çatlakları için, ayak kokusu, koltuk altı kokusu, vücut kokusunu nasıl geçiririm diye düşünüyorsanız, bu formül size göre.

Vücut Kokusuna Bitkisel Çözüm

Sıcak ve tuzlu bir su yapıyoruz. Bunu leğenin içine koyabiliriz. Ayaklarımızı içine koyuyoruz. Daha sonra ardından bir tutam banyo arınma tuzunu içerine karıştırarak, ardından 2-3 damla limon yağı ile birlikte 2-3 damla sedir yağı ilave ediyoruz. Limonun kabukları ile ayaklarımızı ve vücudumuzu güzelce ovuyoruz. Küvette de aynı formülü yapabilirsiniz. Vücut kokuları için bunu yapmanız daha makbul olacaktır. Güzelce ovduktan sonra, kurulanabilirsiniz. Ayak çatlakları olanlar ise topuklarını ve koltuk altı kokusundan şikâyetçi olanlar koltuk altına limon kabuklarını güzelce sürsünler.

Ayak bölgesindeki koku çok aşırı ise ve çatlaklar sınıra gelmiş ise nemli bir tülbent yardımı ile ayaklarımızı saralım. Biraz bekledikten sonra streç film yardımı ile tekrar saralım. Bu işlemi her gece yatmadan önce yapıp sabah çıkartalım. Ayaklarınız pamuk gibi olacak, çatlaklarınız çok çabuk iyileşecek.

Vücudunuz için de yapmış olduğumuz karışımı yavaş, yavaş dökerek vücudunuza yedirin. 10 dakika gibi bir süre vücudunuzda kaldıktan sonra sıcak su ile çok sıcak olmamak kaydı ile yıkanabilirsiniz. Sağlıklı günler, diliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Selülit Yapan Yiyecekler ve içecekler başlıklı makalemizde Selülit, Selülit Yapan içecekler ve Selülit Yapan Yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla