Vitamin nedir, vitaminler nelerdir, vitaminlerin ne işe yaradığını merak ediyorsanız, doğru adrestesiniz. Vitaminler beslenmek için, protein, yağ, karbonhidrat, suyun yanında vitaminlere de ihtiyaç olduğu 19.yy da keşfedilmiş ve bu konuda bir takım bilimsel araştırmalar yapılmıştır.

Vitamin Nedir

Vitamin” sözcüğü ilk kez 1512 yılında Cansimur Funk tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Büyümek ve sağlıklı yaşamak, hücrelerin düzenli çalışması ve görevlerini yerine getirmelerine bağlıdır. Metabolizmanın yaşamla bağdaşır hızda ve düzenli yürümesinde vitaminlerin önemi büyüktür. Vitaminler kimyasal tepkimelerin yürümesine yardımcıdırlar. Bir vitamin eksikliğinde, ilgili olduğu tepkime gerektiği gibi işleyemez ve hücrenin çalışma düzeni bozulur.

Vitaminler olmadan öteki besin öğeleri vücutta kullanılamaz, hücre yapısına çevrilemez, enerji üretilemez ve vücut çalışması bozulur. Öyleyse vitaminler; büyüme ve sağlıklı yaşam için besinlerle alınması gereken ve metabolizmada görevli olan organik maddeler diye tanımlanabilir. Vitaminler, hücrenin yapı maddeleri içinde ye almasalar bile, hücrenin yapı maddelerinin sentezinde, bunun için besin öğelerinin metabolizmasında, enerji üretim süreci gibi birçok tepkimede oluşturdukları yardımcı enzimlerle görev yaparlar.

Vitaminin Görevleri

Her vitaminin vücut çalışmasında ayrı ve benzer görevleri vardır. Vitaminler etkileri yönünden birbiriyle ilişkili ve tamamlayıcı olarak çalışırlar. Birinin görev yapmasını başka bir vitamin kolaylaştırır. Bir tepkimede birden çok vitamin ihtiyacı gerekebilir. Vitaminler, öteki besin öğeleriyle birlikte hücre çalışmasında; sinir, sindirim ve iskelet sistemleriyle deri ve mukoza sağlığından önem taşırlar. Ayrıca, kan hücrelerinin yapımında, besin öğelerinin vücutta kullanılmasında, belirli hastalıklara karşı korunmada, genel olarak hastalıklara dirençli olmada görev alırlar. Bu nedenle; sağlıklı kuşaklar yetiştirmek, normal büyüme, sağlıklı ve dayanıklı olmak için, vitaminlerin yeterli miktarda alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Besin Nedir başlıklı makalemizde sağlıklı besin nedir, sağlıklı besinler nedir ve sağlıklı beslenme nedir kısaca hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla