Vejetaryen diyet depresyona iyi geliyor yanlış okumuyorsunuz yaşantımızı olumsuz etkileyen depresyona bilimsel olarak sebze ağırlıklı beslenmenin iyi olduğu açıklandı. Tokyo’daki Ulusal Sağlık Merkezi’nce yapılan araştırmalar neticesinde sebze ağırlıklı uygulanacak diyet programının depresyona karşı koruyucu etkisi olduğunu açıkladı.

Bilim adamların yaptığı çalışmalar sonucunda meyve, sebze, mantar ve soya ürünleri bakımından zengin bir diyet programının depresyon belirtilerini ortadan kaldırıldığı görüldü. Bilim adamlarının 500 kişi üzerinde yaptığı beslenme alışkanlıkları ve depresyon belirtileri üzerine araştırmalarında edinilen sonuç neticesinde beslenme çeşitlerini batı diyeti, hayvansal yağların ağırlıklı olduğu diyet ve sebze ağırlıklı diyet olmak koşulu ile 3’e ayrılmıştır.

Bu çeşit beslenme programı uygulayan kişilerde depresyon belirtilerine rastlayan bilim adamları vejetaryen diyet ya da sebze ağırlık beslenme programı uygulayanlarda depresyon belirtilerin diğer diyet programlarına oranla % 44 daha az olduğunu gözlemledi. Bilim adamları yapılan araştırmanın diğer diyet programları ile depresyon arasında bir ilişki kurmak olmadığını bu tarz bir ilişkinin yanlış olacağını havuç, kabak, mantar türü sebzeler, soya peyniri, yosun, meyve. Yeşil çayı içeren Japon mutfağının depresyon oluşumunu engelleme olasılığının yüksek olduğunu gösterdiğini söylediler.

Bir önceki yazımız olan Ruhu ve Zihni Dinlendirme başlıklı makalemizde ruh dinlendirme, ruhu dinlendirmek ve zihin dinlendirme yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla