Vajina Estetik Ameliyatları, Vajina Estetiği Nasıl Yapılır, Günümüzde kadınlarda karşılaşılan vajina estetiği problemlerinin başında vajinanın küçük dudakların yani iç dudakların normalden daha büyük ve sarkık olması gelir. Küçük dudaklar bazen o kadar büyük olurlar ki, fil kulağı deformitesi denen görünüm oluşur. Bu kadar büyük ve sarkık olan küçük dudaklar(iç dudaklar) sadece estetik olarak bir görünüm bozukluğu oluşturmazlar.

Vajina Estetik Ameliyatları

Özellikle cinsel ilişki esnasında bir takım fonksiyonel problemlere de sebep olabilirler. Hatta bazı durumlarda enfeksiyon kaynağı bile olabilir ve kötü koku oluşturabilir. Bu sorunun cerrahi yollarla düzeltilmesi mümkündür. Lokal anestezi ile fazla kısımlar çıkarılarak küçük dudaklar olması gereken normal büyüklüğüne ve görüntüsüne getirilirler. Eğer iki taraf simetrik değilse müdahale esnasında bu da düzeltilir. Bu şekilde hem estetik açıdan güzel bir görünüme kavuşurlar, hem de fonksiyonel olarak neden olduğu problemler ortadan kalkar. Bu operasyona labioplasti ameliyatı denir. İşlem, yaklaşık 30-50 dk arasında sürer. Operasyon esnasında kızlık zarına ve idrar yollarına zarar gelmez. Doğru yöntemle yapıldığı durumlarda duyu kaybına neden olmaz ve orgazma engel olmaz.

Labioplasti ameliyatı için başvuran kadınların çoğunda aslında klitoris estetiğine de ihtiyaç duyulur. Klitoris oldukça zengin bir sinir ağına sahip, duyudan zengin bir organ olup ilişki esnasında uyarılarak orgazmı kolaylaştırır. Küçük dudakların sarkık ve normalden büyük olduğu durumlarda klitorisin de üzerinde ve yan kenarlarında aşırı bir doku olabilmektedir. Klitorisin üzerini örten bu doku fazlalığı orgazmı zorlaştırır. Bu gibi durumlarda labioplasti sırasında klitorisi örten fazla deri çıkartılıp problem çözülür.

Vajina Estetik Ameliyatları Hakkında Bilgiler

Bazen büyük dudaklarda normalden daha fazla dolgunluk olur. Bu durum hem görünüm açısından hoş değildir hem de bazı dar kıyafetlerde, mesela mayo giyildiği zaman dışarıdan anlaşılır ve bu da kişiye huzursuzluk verir. Bu gibi durumlarda ya ince bir kanülle liposuction yapılıp kabarıklıklar giderilir ya da cerrahi olarak cilt ve cilt altı yağ dokusu çıkarılmak üzere normal görünüme kavuşturulur. Bu ameliyatta dikiş izi küçük dudaklarla büyük dudaklar arasında olacak şekilde ayarlanır ki mayo ve iç çamaşırının haricinde iz kalmasın. Büyük dudakların fazla kabarık olduğu durumlarda özellikle şişman biriyse Venüs tepesi(pubis) bölgesinin de çok fazla kabarık olduğunu farkedebilirz. Bu durumda fonksiyonel, estetik ve psiko-sosyal sorunlara neden olabilir. Hafif ve orta derecedeki fazlalıkları liposuction ile çözmek mümkündür. Daha fazla olanlarda cerrahi olarak fazla deri ve yağ dokusunu almak gerekir. Bazen de büyük dudaklar normalden daha hacimsiz hatta çökük olabilir. Böyle durumlarda ise tam tersi yağ dolgusu (lipofilling) ile büyük dudakların normal kabarıklığı elde edilir.

Vajina Ameliyatı Çok karşılaşılan diğer bir sorun ise vajenin ileri boyutlarda gevşemesi ve genişlemesidir. Bu, normal doğum yapmış kadınların çoğunda doğum esnasında gerilen ve bollaşan dokuların doğum sonrasında normale dönememesinden kaynaklanır. Mükerrer doğumlar ve yaşın ilerlemesi bu sorunu daha çok arttırır. Böyle durumlarda hem estetik görüntüyü düzeltmek hem de ilişki hazzını artırma maksadıyla vajina estetiği (vajina daraltma) ameliyatları yapılır. Bu işlemle fazla olan doku çıkarılır ve gevşeyen kas dokusu birbirine dikilip daraltma sağlanır. Normal doğum esnasında görülebilen doğum yırtıklarının yada doğumu kolaylaştırmak için yapılan kesinin(epizyotomi) düzgün onarılamaması veya sonradan enfeksiyon, yara ayrışması vs. gibi komplikasyonların görülmesi durumunda vajen girişinde estetik görünüm bozukluğu ve genişleme meydana gelebilir. Bu sorunda yapılacak bir vajinoplasti (vajen estetiği) ameliyatı ile cerrahi olarak çözülür.

Halk arasında kızlık zarı olarak tanınan ve bazı toplumlarda bakireliğin kanıtı olarak gösterilen hymen zarı aslında vajen ve anüs gelişimi sırasında oluşan, delikli zar şeklindeki yapıdır. Bazı kişilerde doğuştan olmadığı gibi üzerinde bulunan deliklerden birinin genişliği ve elastikiyeti kanama ve yırtılma olmaksızın cinsel ilişkiye izin verecek şekilde bulunabilir. Ayrıca ilk ilişki esnasında yırtıldığı halde kanamayabilir. Hymen, ilişkiye girme dışında bisiklete ve ata binme ve bazı jimnastik hareketlerine bağlı olarak veya başka nedenlerden dolayı yırtılabilir. Böyle durumlarda hymenoplasti denen operasyonla vajina estetiği sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Vajina Estetiği başlıklı makalemizde vajina estetiği, vajina estetiği fiyatları ve vajina estetiği nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla