Tife hastalığı, salmonella bakterisinin sebep olduğu bir çeşit enfeksiyondur. Bu tip bakteriler genel olarak hijyenik olarak hazırlanmamış ve az pişirilmiş olan gıdalarda bulunmaktadır. Tifo genel olarak yiyeceklerin yenmesiyle, ağız ve dışkı yollarıyla bulaşıcı bir hastalıktır.

Tifonun Hastalığının Belirtileri

Yüksek ateş, baş ve vücut bölgelerinde ağrılar, grip, nezle gibi hastalıklar, mide yanması acı, iştah kaybı, kabızlık, uyuşukluk, halsizlik gibi belirtilerle meydana gelmektedir.

Tifo Hastalığı

Tifo hastalığına yakalanmamak için muhakkak “tifo aşısı” aşı takvimine göre vurulmalıdır. Bunun yanı sıra, hijyenik besinler tüketerek, pişmiş yiyecekleri sıcak yiyerek, ne az ne çok pişirerek yemek yemek gibi önerilerimizi dikkate almalısınız. Ayyu.net ekibi, olarak tifo aşısını her bireyin vurdurması gerektiğinin altını çiziyoruz.

Tifo hastalığıgelişmiş memleketlerde kalmamıştır. Ama dünyanın birçok yerinde-bizim ülkemiz dâhil  hala bulunmaktadır. Aşının koruyucu etkisi %70 kadardır. Bu aşı da, kolera aşısı gibi salgın olduğunda uygulanır. Aşı yapıldığında 7 gün herhangi bir sebeple antibiyotik verilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Sıcak Çarpması ve Belirtileri başlıklı makalemizde sıcak çarpması, sıcak çarpması belirtileri ve sıcak çarpması nedir belirtileri özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla