Ter kokusu, nasıl önlenir? Birçok kişi mutlaka bu tür kokuların önüne geçmek için, birçok yöntemler deniyor. Ancak ne kadar başarılı olabiliyorlar önemli olan bu, yaz aylarının da gelmesiyle artık, ter kokusu hepimiz için daha da sıkıntılı bir hale geldi. Vücudumuzun terlemesi kadar doğal bir durum yok ancak bunun önlemlerini alarak, ter kokusunu en aza indirebilirsiniz.

Ter Kokusu Nasıl Önlenir

Terlememek için neler yapıyorsunuz?

Özel olarak “ter kokunuza” karşı kendinizce önlemler alıyor musunuz? Koltuk altınız terleyebilir, yüzünüz terleyebilir, ayaklarınız terleyebilir, özellikle terleyen bazı bölgeler bulunduğunuz, topluluklarda kötü kokular çıkarmaya neden olabilir. Bu durumdan hem siz utanırsınız, rahatsız olursunuz hem de karşı taraftaki insanlar, sizin bakımsız, olduğunuzu düşünür.

Ter Kokusu için Yapılması Gerekenler

Ter kokusu için neler yapabilirsiniz, bunları sizler için bir araya topladık. Eğer bunların dışında işe yarayan yöntemleriniz varsa, bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Editörlerimiz uygun gördüğü takdirde yöntemlerinizi onaylayacak ve sitemizde yayınlanacaktır.

Düzenli olarak, her gün işten geldiğinizde duşunuzu alınız, duş almadığınız bir gün bile olmasın. Gün içinde bulunduğunuz ortamlarda vücudunuza gelebilecek bakterilerin azalmasını en az seviyeye indirirsiniz, böylece terlememenin ilk aşamasını yapmış olursunuz.

Duş alırken, banyoda en çok yapılan hatalardan bir tanesi de ayak bölgesinin tam olarak yıkanmamasıdır. Ayaklarınızı güzelce yıkayın, sıcak su ile parmak aralarınızı parmaklarınızın alt bölgesini ovalayın. Bakterilerin saklandığı koku yaptığı bölgeler buralardır. Duştan sonra ayaklarınıza pudra sürebilir, özel kremleriniz varsa bunları kullanabilirsiniz.

Ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Ayaklarınızın dışarıdan hava alacak şekilde, bir ayakkabı modeli seçmeniz daha uygun olacaktır. Örnek vermemiz gerekirse deri ayakkabılarda bu durum mevcut. İş ayakkabınız, mümkünse 2 adet olsun değişmeli olarak kullanın.

Çorap tercihi çok önemli bir konudur. Her gün aynı çorabı giymeyin, ya da iki günde bir çorap giyme alışkanlığını bir kenara bırakın. Pamuklu ve yünlü çoraplar tercih edin.

Koltuk altı temizliğine özen gösterin, koltuk altlarınıza deodorantlar sıkın, mutlaka parfüm kullanın.

Ter Kokusu için Bitkisel Öneriler

Ter kokusu için bitkisel formüller ve çözümler var mı? Bedenimizin hemen, hemen her yeri terlediği için bölgesel terlemeye uygun bir bitkisel kür tarifi vermemiz, sanırım daha sağlıklı ve yararlı olacaktır. Mikroorganizmalar ve bakterilere karşı mücadele edebilecek ve aynı zamanda organik ve doğal yollardan elde edeceğiniz bitkisel kürümüz var.

Ter kokusu için aktardan temin etmeniz gereken malzemeler: Kişniş, meyan kökü, zencefil, biberiye, tarçın, kimyon, defne bu malzemeleri aktardan aldıktan sonra. Toz haline getirilmiş halini almanız da fayda vardır. Hepsini klorsuz 4 bardak su içerisinde karıştırarak, kaynatmadan ısıtın. Bu işlemin ardından, ter kokusu yaşadığınız bölgelere bu bitkisel sudan sürünüz.

 

Bir önceki yazımız olan Ayva Çekirdeği Maskesi başlıklı makalemizde ayva çekirdeği maskesi faydası, ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır ve ayva çekirdeği maskesi ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla