Özellikle yemeklerden sonra yenmesiyle birlikte tatlılar tüm içeceklerin vazgeçilmez bir arkadaşıdır. Bununla birlikte tatlıların vücudu çok fazla yoran bir özelliği vardır. Yediğimiz tatlıların kolayca sindirilmesi için içtiğimiz su miktarı oldukça önemli. Günlük su ihtiyacınız ise aldığınız kaloriye göre belirlenir.

Hayati önem taşıyan su tüketimini belirttikten sonra hangi tatlıyı yedikten sonra ne kadar su tüketilmesi gerektiğiyle ilgili konuyu genişletelim.

Beslenme konusunda nelere dikkat edilmeli?

 1. Aldığınız kaloriyle su tüketiminiz dengede olmalıdır.
 2. Süreğen bir hastalığınız yoksa vücudunuz açlığa dayanıklı olsa bile susuzluğa dayanamaz bu yüzden bol su tüketilmeli.
 3. Kahvaltınızda bulunması gereken başlıca besinler; peynir, zeytin, domates, salatalık, kepek ekmeği ve meyve.
 4. Ara öğünlerde şeker ve çikolata gibi tatlı besinlerden vazgeçemem diyorsanız beraberinde mutlaka ceviz, fındık, kuru kayısı, kuru incir gibi hafif ve sağlıklı yiyecekler tüketmelisiniz.
 5. Şeker ve çikolatayı hayatınızdan çıkarmaya çalışın fakat bunu yapamıyorsanız tatlı atıştırmaların ardından muhakkak en az bir bardak su için.
 6. Ara öğününüzü ağır yemeklerden ve kızartmalardan vazgeçerek hafif yiyeceklerden oluşturun. Örneğin; sebze, salata, yoğurt gibi.
 7. Çayınızı ve kahvenizi şekersiz içmeyi alışkanlık haline getirin.
 8. Gideceğiniz kısa mesafelerde yürümeyi tercih edin ve herhangi bir sağlık sorununuz yoksa asansör yerine merdiven kullanmaya çalışın.
 9. Olabildiğince öğün atlamamaya çalışın. Çünkü öğün atlarsanız bu daha kontrolsüz bir beslenme gerçekleştirmenize neden olur.
 10. Ortalama olarak hesaplandığında gün içerinde aldığınız toplam kalori 1800-2000 civarındadır.
 11. Bu yüzden su tüketiminiz günde 1,8-2 litrenin altına düşmemelidir.
 12. Mesela 2 dilim baklava yediniz. Bu sizin 500 kalori aldığınız anlamına gelir. Bu durumda günlük su tüketim miktarınızın 500 ml daha üzerine çıkarak 2 litre içmeniz gereken su 2,5 litre olacaktır.

Hangi tatlıyı yedikten sonra ne kadar su tüketmelisiniz?

2 dilim baklava —–> 500 ml su
• 1 porsiyon ekmek kadayıfı —–> 450 ml su
• 1 tane tulumba tatlısı —–> 130 ml su
• 1 tane revani —–> 350 ml su
• 1 tane şekerpare —–> 250 ml su
• 2 tane Kemalpaşa tatlısı —–> 220 ml su

Su tüketiminin önemli olduğu kadar suyun bekleme ve saklama koşulları da önemlidir. Mikrobiyolojik açıdan içilmeye uygun olan, ağır metallerden arıtılmış içme suları tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra içme suları cam şişelerde saklanmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Evde Yemekler için Nasıl Krema Yapılır? başlıklı makalemizde ev yapımı yemek krema nasıl yapılır ve evde yemekler için krema nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla