Spor yaparak kilo almanın doğal yollarını keşif edebilirsiniz. Kilo almanın yolları ve kilo alamama nedenleri arasına birçok faktör girebilir. İstatistik olarak genelde, kilo vermek için insanlar çabalarlar, lakin zayıflığından şikâyetçi olan ve kilo almak isteyen de birçok insanımız toplumda yer almaktadır. Bu yazımızda ayyu.net ekibi olarak sağlıklı kilo almanın yollarını sizlerle paylaşacağız.

Sporla Birlikte Kilo Almanın Doğal Yolları

Öncelikle kilo alamama nedenlerinizi aramalısınız. Bunun sebepleri birçok neden olabilir. Çok yemek yiyip de kilo alamıyorum, diyorsanız. Düzenine bakmalısınız, uykusuzluk, stres, sıkıntı, spor yapmama, hareketsiz yaşam gibi birçok nedene bağlı gelişim gösterebilir. Bunun yanı sıra kötü alışkanlıklar, sigara vb. gibi maddeler iştah kestiği için yiyememe durumları olabilir. Ancak size verdiğimiz tavsiyelere uyduğunuz takdirde sağlıklı kilo alamamanız için hiçbir nedeniniz yok.

Öncelikle uyku düzenimizi ayarlıyoruz. Pazartesi günleri her zaman yatış saatimiz en geç 12 olmalı ya da, sizin 1 ise bunu 8 saate göre uydurmalısınız. Günde 8 saat uyumalısınız. Öğünlerin hiç birini atlamamalısınız. Sabah kahvaltınız, öğlen yemeğiniz, akşam yemeğiniz hatta ara öğünleriniz mutlaka olmalıdır.

Bu öğünlerin yanı sıra haftalık olarak spor salonları ya da çeşitli fiziksel hareketleri evinizde yapabilirsiniz. Örnek olarak bir kilo aldırma programı yapacak olursak bu program şöyle seyir etmelidir.

Kilo almak için sabah kahvaltınız; 4-5 adet ceviz, bir bardak süt, iki adet haşlanmış yumurta, yeşilliklerden oluşmuş faydalı bir yeşil salata, domates, salatalık vb. Sucuk, sosis vb. gibi yiyecekler de yenebilir. Kısacası kahvaltıda yiyebildiğiniz kadar çok yiyin. Çünkü bunları spor yaparak kasa dönüştüreceğiz.

Kilo almak için öğlen yemeği; 300 gram haşlanmış tavuk, mevsim salata, yarım ekmek, yanında bir tabak nohutlu pilav, bir kâse yoğurt. Öğlen yemeğinin ardından bir iki saat yediklerinizin erimesini bekleyin. Bekleme işleminin ardından kendinizi spor salonuna atmanızı tavsiye ederiz.

Burada yürüyüş yapıldıktan sonra ısınmadan sonra, çeşitli egzersiz hareketleriyle spor hocalarının size vereceği bölgesel vücut geliştirme egzersizleri ile kilo alımına başlayabilirsiniz.

Kilo almak için akşam yemeği; Deniz ürünlerinden herhangi bir balık çeşidi, mevsim salata, haşlanmış patates yenebilir.

Kilo aldırıcı besinler genel olarak et, pilav, makarna, beyaz et, kırmızı et, balık vb. gibi gıdaları bolca tüketerek, haftalık olarak düzenli spor yapmalısınız. Spor yaparak daha çok yersiniz ve yedikleriniz kasa dönüşerek size kilo olarak döner. Bu şekilde yapılan kilo aldırma programıyla birlikte bir ayda 4-5 kilogram arası almanız gerekmektedir. Spor hapları, kilo aldırıcı haplar tavsiye etmiyoruz. Vücudunuzun metabolizma hızını bozmayınız. Her şeyin doğalı güzeldir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Kilo Alma Önerileri başlıklı makalemizde Sağlıklı Kilo alma, sağlıklı kilo alma önerileri ve sağlıklı kilo alma yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla