Siyah havucun faydaları, bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda siyah havuç faydaları olarak batı dünyasında yaygın olan sağlıksız beslenme sorununa karşı oldukça etkili olduğu gözlenmediler. Siyah havuç ile Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde görev alan bilim adamları yaptıkları araştırmada siyah havucun içinde bulunan antosiyanin adlı mor pigmentler sayesinde oldukça etkili bir antioksidan olduğu, iltihap kurutucu ve ateş düşürücü (anti inflamatuar) özelliğinde olduğu da bildirildi.

Siyah Havucun Faydaları

Siyah havucun faydaları ile ilgili olarak hayvanlar üzerinde deneylerden, hayvanlara yağ ve karbonhidratlar açısından zengin bir diyet uygulandı. Kısa zamanda kilo alan farelerde yüksek tansiyon, diyabet, glikoz toleranssızlığı, karaciğer ve kalp rahatsızları ortaya çıktığını gören araştırmacılar. Bu aşamadan sonra 2 ay boyunca hayvanlara verilen besinlere siyah havuç suyu eklendi.

Elde edilen sonuçlar karsısında şaşkınlık yaşayan araştırma grubu farelere uygulanan korkunç besin programının sürdürülmesine rağmen, tüm bulguların normale döndüğünün gözlenmediğini belirtti.

Turuncu havuçtan 28 kat daha fazla antosiyanin içeren siyah havucun antioksidan özelliğinin zaten bilindiğini belirten araştırmacılar yapılan deneyler neticesinde kötü diyetlere karşı etkisi, iltihap kurutucu ve ateş düşürücü (anti inflamatuar) özelliğin de olduğunu ortaya konduğunu kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Cep Telefonu Kullanmanın Faydaları başlıklı makalemizde sağlıklı cep telefonu kullanımı, Sağlıklı cep telefonu kullanmanın faydaları ve Sağlıklı cep telefonu kullanmanın faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla