Sıcak çarpması ve belirtileri, sıcak çarpması beklide içinde bulunduğumuz şu yaz günlerinde en çok dikkat etmemiz gereken konuların başında gelmektedir. Sıcak çarpması sanılanın aksine çok ciddi bir sağlık sorunu olmasının yanında eğer acil müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Ayyu.net ekibi olarak sıcak çarpması nedir, neler yapılması gerekir sorularınızı yanıtlayalım. Sıcak çarpması genellikle yaz aylarında aşırı terleme, ağır egzersizler ya da vücudun su ve tuz kaybına endeksli gelişen bir durumdur. Genellikle bu durumdan en fazla çocuklar ve yaşlılar etkilenmektedir. Sıcak çarpmasının belirtileri sizlerle paylaşalım.

Sıcak çarpması ve belirtileri

Baş ağrısı, baş dönmesi, iştahsızlık, mide bulantısı, kol, bacak ve karın bölgesinde kramplar ve ateşinizin 40 derecenin üzerinde olması tehlike çanlarının çaldığı anlardır.

Sıcak çarpmasında yapılması gerekenler ise; sıcak çarpması yaşayan kişinin serin ve gölge bir yere alın, hastayı yarı oturur pozisyona getirdikten sonra ıslak (soğuk) bir çarşaf ile sarın, ateşi 38 derecenin altına düşene kadar bu işlemi sürdürün, hastanın bilinci ise içecek bir şeyler verin aksi halde kesinlikle içecek verilmemesi gerekiyor hastanın boğulmasına neden olabilir, hasta kusuyorsa yüzükoyun (yan) şekilde yatırın ve hepsinden önemlisi çok acele tıbbi yardım çağırın.

Sıcak Çarpmasına Karşı Alınacak Önlemler

Sıcak çarpmasına karşı alınacak önlemler; sıcak çarpmasının en etkili yolu güneşten ve sıcaktan mümkün olduğunca korunmak, gün içerisinde 11.00 ila 16.00 arasında çok acil olmadıkça dışarı çıkmayın, üzerinize bol ve açık renk giysiler giymeye özen gösterin, şapka, güneş gözlüğü, şemsiye gibi güneşten koruyan aksesuarlar kullanın ve mümkün olduğunca bol miktar da sıvı tüketimine özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Bozukluğu başlıklı makalemizde panik atak, panik atak anksiyete bozukluğu tedavisi ve panik atak belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla