Sezaryen Doğum Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir? Sezaryen doğum nedir, normal doğumun yapılamadığı durumlarda doğumu gerçekleştirmek için karının ve rahmin kesilmesidir. Böylece bebek içeriden müdahale ile çıkarılır. Bebeğin durumu ve duruşuna göre bu doğuma ihtiyaç duyulabilir. Gebeliğe bağlı olarak çıkan nedenlerde de bu doğum şekli gerçekleştirilebilir. Ayrıca anne isterse de sezaryen gerçekleştirilebilir.

Sezaryen Doğum Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Sezaryen doğumun gerçekleştirmek isteyen pek çok anne vardır ve bu ısrarın birkaç sebebi bulunmaktadır. Sezaryen doğum ile bebeğin doğum tarihi belirlenebilir, normal doğum sancısı çekilmez ve son olarak günümüzde sezaryen doğumun gelişmiş olması insanlar tarafından tercih edilişini arttırmaktadır.

Sezaryen Doğum Nedenleri

Sezaryen doğuma neden olan pek çok sebepte bulunmaktadır. Bunlar arasında; bebeğin büyüklüğü, bebeğin ters ya da yan durması, çatı darlığı ve en önemlisi de daha önce sezaryen ile doğum yapmış olmak. Bir kere sezaryen ile doğum yaptıktan sonra daha sonra normal doğum yapmak mümkün değildir. Tüp bebek yöntemi ile gebe kalanların da sezaryen ile doğurması gerekmektedir.

Sezaryen Doğumun Faydaları ve Zararları

Sezaryen doğumun faydası olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Bir kere sezaryen doğum gerçekleştiğinde daha sonra normal doğumun gerçekleşmesi imkansızdır ve çok tehlikelidir. Ayrıca sezaryen doğumdan sonra rahim ve etrafındaki diğer organlar iltihap kapabilir. Kan nakline ihtiyaç duyulabilir çünkü fazla şekilde kanama görülebilir. Kan pıhtılaşması görülebilir. Ameliyat yapılan araçlar yüzünden vücudunuzda alerjiler görülebilir. Doğumdan sonra da 1 ay veya 1 aydan fazla şekilde kanama görülebilir. Kesilen yerlerde kanama görülebilir. Emzirme sırasında kramplar görülebilir.

Eskiden sezaryen doğum insanlar tarafından çok rağbet görülen bir şekildi ancak günümüzde gerekmedikçe kullanılmaması önerilir. Sezaryen doğum 2 ve 3. Kez gerçekleştiğin de risk artmaktadır. Bu artış sebebiyle de idrar yollarında iltihap görülebilir. Doğum sonrası kesilen yere dikiş atılacağı için annenin hareket alanı kısıtlanmaktadır ve ağrı artmaktadır. Ve son olarak normal doğuma oranla sezaryen doğum da annenin hayatı oldukça risklidir. Bu nedenle her zaman normal doğum önerilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Lohusalık Dönemi başlıklı makalemizde lohusalık dönemi, lohusalık dönemi nedir ve lohusalık döneminde bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla