Selülit Yapan Yiyecekler ve içecekler, selülitleriniz ile baş etmenin yollarını arıyorsanız, öncelikle selüliti oluşturan temel besinleri bilmeniz gerekiyor. Nedir bunlar? Bu gıdalardan uzak durarak, formunuzu koruyabilirsiniz. Selülitin oluşmasına neden olan içecekler arasında kola, fazla asitli ve şekerli içecekler, yağlı süt ürünleri, kaşar, gravyer, yağlı yoğurt, yağlı süt, krema gibi besin maddeleri var.

Selülit Yapan Yiyecekler ve içecekler

Bunun dışında alkol kullanımı selüliti arttırıyor. Yağlı kırmızı et, ağır şarküteri ürünleri, sucuk, salam, pastırma gibi. Kızartmalar, fazla miktarda beyaz un ve beyaz şekerli gıdalar, aşırı şekerli meyve suları, tereyağı, tavuk, balık ve hindinin derileri, aşırı kahve tüketimi ve sigara selülit oluşumuna neden olan içecekler, yiyecekler ve besinler arasındadır.

Tek suçlu kahve değildir. Yoğun selüliti olan kahve tiryakileri için biraz kötü bir haber olacak ama kahvenin aşırısı selülit olmasını arttırıyor. Aslında günde bir en fazla 2 kahvenin pek zararı yok ama günde 6-7-8 fincan kahve içiyorsanız, o zaman sorun başlıyor. Kahvenin kendisi sorun değil. Asıl sorun içine konulan şeker, yağlı süt, krema veya tatlı aromalar. Kafein kahve dışında bazı reçeteli ilaçlarda, yeşil ve siyah çayda, çikolatada, mate çayında, kolalı içeceklerde bulunur. Kafein mide hareketlerini arttırdığından kafeinli içecekler özellikle de kahve içtikten 15 dakika sonra sisteme geçer ve etki etmeye başlar.

Bu yüzden kahve gibi sıcak içecekler yerine selülitlerinizi azaltacak bitkisel çaylara yönelerek, formunuzu koruyabilirsiniz. Ayyu.net ekibi olarak, selülit neden olan yiyecekler ve içecekler listesini paylaştık, sağlıklı günler diliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Selülit ve Beslenme başlıklı makalemizde nedir, selülit beslenmesi ve selülit hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla