Şeker düşürücü yiyecekler, şekeri düşüren yiyecekler, şeker düşürücü besinler nelerdir biliyor musunuz? Şeker hastaları mutlaka beslenmelerine dikkat etmelidirler, aksi takdirde şekerleri yükselerek çeşitli sağlık sorunlarına doğru itilirler. Bu yüzden şeker diyeti yapmalısınız.

Şeker Düşürücü Yiyecekler

Şeker diyeti yapamayan kişiler için, mutlaka şeker hastalarının yemesi gereken ve yememesi gereken besin maddeleri vardır. Ayyu.net ekibi, olarak şeker düşürücü bazı yiyecekleri bu başlık altında toplayarak, sizlere yararlı ve faydalı bilgiler sunacağız.

Kan şekerimizin seviyesini normal seviyede tutmak için ve yavaş yavaş yükselmesini sağlamak için bazı besin öğelerine ihtiyacımız vardır. Aynı zamanda çeşitli kalp hastalıklarını ve yüksek tansiyonu tetikleyen şekere dikkat etmemiz gerekiyor.

Keten tohumunu mutlaka şeker hastalarına tavsiye ediyoruz. Şeker hastalarının diyet programlarında olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Bünyesinde bulundurduğu yüksek miktarda lif ve yağ asidi sayesinde şekeri düşürücü bir etki yaratıyor. Bununla birlikte içerisinde bulunan omega yağ asitleri sayesinde kalp sağlığımızı da en seviyeye taşıyor.

Badem, mutlaka ara öğünlerde birazcık yenmeli. Neden mi? Çünkü vücudun proteine ihtiyacı vardır. Ve badem yağ ve protein açısından zengin bir besin kaynağıdır. Gün içinde 10-20 kadar badem yiyebilirsiniz.

Tarçın, çok güzel bir şeker düşürücüdür. Özellikle süt içerken, üzerine bir çay kaşığı serperek içiniz. Mutlaka faydasını göreceksiniz. Kan şekerinizin düzende kalmasını sağlayan özel bir besin kaynağıdır.

Mevsim sebzelerinden karışık bir salata tabağı mutlaka her gün tüketin. Ve üzerine limon ya da elma sirkesi sıkarak, bunu tam bir şeker hastaları için özel yapılmış bir salata haline getirin. Glisemik indeksini yüksek gıdalardan oluşan bir öğünle tamamlayarak, şekerinizin gün içinde yükselmesini frenleyecek güzel bir salata tarifidir.

Şeker hastalarına lazım olabilecek bazı yiyeceklerin listesi, bu besinler glisemik indeksi düşük olan besin kaynaklarıdır. Az yağlı yoğurt, soya sütü, az yağlı süt, kepek, çavdar, buğday, bezelye, havuç, patlıcan, brokoli, karnabahar, lahana, mantar, domates, biber, marul, yeşil fasulye, soğan, kiraz, erik, greyfurt, şeftali, elma, armut ve kuru kayısı glisemik oranı düşük yiyeceklerdir.

Şeker hastalarının yememesi gereken, besinler nelerdir?

Pirinç gevreği, beyaz ekmek, baget, yağlı etler, kızartmalar, karpuz, kavun, dondurma, kola, fanta, hazır meyve suları önermediğimiz yiyecekler ve içecekler listesindedir. Sağlıklı günler, diliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Strese iyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler başlıklı makalemizde stres iyi gelen çaylar, strese depresyona iyi gelen bitkiler ve strese iyi gelen besinler nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla