Şaşılık Nedir ? Şaşılık Belirtileri Nelerdir?, Birbirine paralel olarak duran gözlerin paralelliğini kaybetmeleri sonucu farklı taraflara baktığı görsel kusurluğa şaşılık denmektedir. Gözler bir yere sabit iken gözlerden herhangi biri başka bir yöne kayabilmektedir ya da temelli olarak başka bir yöne kaymış şekilde durabilmektedir. Aynı zamanda kimi zamanlar kayan göz sabit dururken, kaymayan gözde kaymalarda görülebilmektedir. Şaşılık belirtileri genelde çocuklar arasında sık görülse de zaman zaman ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilmektedir.

Şaşılığın sebepleri nelerdir?

Her insanın gözünde, gözlerini hareket ettirmeye yarayan altı farklı kas grubu mevcuttur ve gözlerinizin ikisinin de aynı anda tek bir noktaya bakabilmeleri için bu kaslar işbirliği içerisinde aynı anda aynı yöne doğru çalışmaktadırlar. Bu kasların bazıları işlevlerini tam olarak veya kısmı olarak yerine getiremediğinde gözlerde şaşılığa neden olmaktadırlar. Doğum esnasında oksijensizlikten dolayı bayılan çocuklarda, down sendromu hastalarında, bazı beyin tümörleri neticesinde veya katarakt ya da gözünüze alacağını darbeler sonucunda şaşı olabilirsiniz.

Şaşılık nasıl teşhis edilmektedir?

Şaşılığa sadece göz muayenesi neticesinde net bir tanı konulmaktadır. Bütün çocuklar dört yaşlarına girmeden önceki bir zaman diliminde bu göz muayenesine tabi tutulmalıdırlar bu sayede ileri ki yaşlarda oluşabilecek bir şaşılıkta erkenden teşhis edilerek, erken tedavi ile hızlı ve etkili bir yoldan bu durumdan kurtulabilinir. Erken teşhis diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi şaşılıkta da önemli bir husustur.

Şaşılık belirtileri nelerdir?

Şaşılığın tek belirtisi her iki gözünde aynı anda aynı yere bakamıyor olmasıdır.

Şaşılık nasıl tedavi edilmektedir?

Tedavilerde asıl amaç şaşı olan kişilerin görme yeteneklerini korumak, gözleri paralel bir şekilde tutmak ve görüşlerdeki derinliğin sağlanmasıdır. Kimi durumlarda doktorunuzun önereceği bir gözlük ile şaşılık problemi giderilebilmekteyken kimi vakalarda da cerrahi bir müdahalede bulunulması gerekilebilinir. Kimi durumlarda ise botulismus adı verilen bir toksin zayıf olan göze enjekte edilerek, kasın daha da gerilmesi sağlanarak tedavi denenebilmektedir ancak enjekte edilen madde bir buçuk ila iki buçuk hafta içerisinde kendiliğinden vücuttan atılacaktır. Bu enjeksiyondan sonra bazı vakalarda gözde iyileşme sağlanırken çoğu vakada durum tekrar tekrar yenilenebilmektedir ancak bu enjeksiyon işlemi cerrahi müdahale kadar etkili bir yöntem de değildir.

Bir önceki yazımız olan Serviks Kanseri ve Serviks Kanseri Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde rahim ağzı kanseri belirtileri, rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir ve rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir uzmantv hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla