Ünlü diyetisyen sağlıklı yaşam uzmanı Ender Saraç hocamız yaptığı televizyon programında ramazanda beslenme ile önemli bilgiler verdi. Sağlıklı oruç tutmak için yapılması gerekenler ana başlığı altında ramazanda sağlıklı beslenme konusunda verdiği bilgiler ışığında bizleri aydınlattı. Ayyu.net ekibi olarak Ender Saraç hocamızın sağlıklı oruç tutmak için yapılması gerekenler olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Normalde oruç tutan kişi kendini huzurlu, sakin ve dingin hissetmelidir. Kendinizi ağrılı, sinirli ve hasta hissedecek olursanız işte burada beslenmenizde ve sağlığınızla ilgili bir sorun vardır demektir. Bilinçli beslenerek ve sağlık kurallarına dikkat ederek tuttuğunuz orucun ruha ve bedeninize sayısız yararları olacağı görüsündeyim.

Oruç tutması tıbben uygun olmayanlar; insüline bağımlı şeker hastaları, düzenli ve saatli ilaç kullanan kalp ve tansiyon hastaları, tedavi gören kanser hastaları, ağızdan aldığı ilaçla şekeri çok zor dengeye giren şeker hastaları, ciddi derecede psikolojik rahatsızlığı olanlar, aktif veya kanamalı mide, bağırsak ülseri olanlar, önemli ve büyük ameliyat, trafik kazası ve ağır hastalık geçirenler ( eğer 1 ayı doldurmamışlarsa), ateşli enfeksiyon hastalığı geçirenler veya istirahat döneminde olanlar, küçük çocuklar, vücutta tanısı konmamış kanamalı durumu olan kişiler, böbrek yetmezliği olan veya diyalize girmesi gereken hastalar, bağışıklık sisteminde ciddi bir sorunu olan kişiler (yüksek doz kortizon tedavisi altında, AIDS, siroz vb.) ciddi hastalıkları olanların kendi kararları ile oruç tutmaları uygun değildir.

Sağlıklı Oruç Tutmak için Yapılması Gerekenler

1. iftarda cok hızlı yemeyin, yavaş ve küçük lokmalar alın ve uzun uzun çiğneyin

2. iftarda zeytin ya da hurma ile açın, sonrasında ise 1 bardak ılık ballı ve limonlu su için, sonrasında 1 kâse sebze çorbası veya hafif bir çorba için,

3. çorbadan sonra birkaç dakika arkanıza yaslanın ve ibadetinizi yerine getirin, sağlıklı bir beslenme programı takip edin.

4. kesinlikle tok karnına tatlı veya aşırı şekerli meyve ya da şekerli çay içmeyin,

5. yağlı, ağır ve yüksek kalorili besinler tüketmemeye özen gösterin

6. yemekle birlikte ya da yemek sonrasında sindirime yardımcı olan bitki çayları (rezene, anason, yeşil çay vb.), için,

7. vücudunuzdaki toksinleri atmanıza ve sindiriminize yardımcı olan baharatları (zencefil, zerdeçal, dereotu, kişniş, tarçın, kimyon gibi) aşırıya kaçmamak koşulu ile tüketin

8. sahurda koyu ve demli çay içmeyin

9. iftardan sonra yarım saat kadar yürüyün ama oruçlu iken asla ağır spor yapmayın,

10. iftar ve sahur arasında bol miktarda sıvı tüketin

11. sahurda yemekten sonra hemen yatmayın,

12. ramazan ayı sigarayı bırakmak için bir fırsattır, bu fırsatı değerlendirin. Ama bırakamıyorsanız, ilk sigaranızı iftardan en az 15 dakika sonra için,

13. var olduğunuzu hissedin ve var olduğunuz için Yaradan’a teşekkür edin,

14. çocuklar, yaşlıları, yoksulları ve sahipsiz hayvanları sevindirin,

Bir önceki yazımız olan Ramazanda Tavuk Tüketin başlıklı makalemizde ramazanda beslenme, ramazanda beslenme nasıl olmalı ve ramazanda beslenme programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla