Stres, sıkıntı ve kaygının getirdiği son zamanların hastalığı egzama, ciddi problemleri de peşinden getiriyor. Egzama bir anda, saç derinizin kabuklanmasına, kaşıntıya ve kepek gibi görüntüye yol açar. Tedavisi olabilen bir rahatsızlık olan egzamayı stres tetikler. Hatta stres egzaması dediğimiz, psikolojik yansımaları da olan durumlar vardır.

Son derece yaygın bir rahatsızlık olan stres egzaması 40 lı yaşlarda sık görülür. Kadınlarda da daha fazla rastlanır. Kaşıntı, kaşınan bölgede kızarıklık ve deride pul pul dökülme belirtileri vardır. Hastalığın ileri evresi ise, ağrı ve açık yara ile sonuçlanır.

Daha da ilerisi enfeksiyon olarak neticelenir. En çok saç derisinde rastlanılır. Egzama için uygulanacak yöntem iyi belirlenmelidir. Bitkisel yöntemlerle daha kesin sonuçlar alacağınızı söyleyebiliriz. Yanlış uygulama daha çok hasara sebep olur.

Saç derisindeki egzama nasıl geçer?

Mesela kına ve tuzsuz tereyağı malzemelerinden bir karışım oluşturup saç derinize masaj yapın. 1 kaşık yağ 1 kaşık kına merhem kıvamında sürülmelidir. Bir diğer karışım da Papatya çayı, hünnap ve Su’dan oluşuyor. Bu malzemeleri bir tencerede kaynatın ve suyu tüketin. Bu da kaşıntınızı hafifletip sizi rahatlatacak bir yöntemdir. Toz karanfil, taze sarımsak otu, funda tohumu, defneyaprağı, ısırgan tohumu gibi bitkilerde egzamanın azalmasında ve yok olmasında yardımcı olan diğer şifalı bitkilerdir.

Yalnız bu karışımları uygularken devamlı yapmanız gerektiğini unutmayın. Sürekli uygulamalarda bir sonuç elde edersiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Papatya Suyunun Saça Faydaları başlıklı makalemizde papatya suyunun saça faydaları, papatya suyunun saça faydaları ve zararları ve papatya suyunun saça faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla