Ria nedir; Ria, rahim içi araçları, doktorlar tarafından rahim içine yerleştirilen plastik ya da metalden yapılmış küçük araçlardır. Başka bir yönteme gerek duyulmadan gebelikten korur. Ria ile kolay uygulanıp çıkarılabilen ucuz, emin gebeliği önlemektedir. Ria ile gebeliğin önlenebileceği çok eski tarihlerden beri bilinmesine rağmen ancak 1960 lı yıllardan sonra çok değişik türleri geliştirerek kullanılmaya başlamıştır.

Ria’nın Özellikleri

Rahim içi araçlar (Ria)’nın özellikler ve çeşitleri şöyledir. Rahim içi araçların takılması zor değildir istenildiği zaman vajina ya uzanan ipliklerin çekilmesi ile kolayca çıkarılabilir.

1) Cinsel ilişkide rahatsızlık vermez
2) En az altı ayda bir kontrol edilmesi gerekir uzun süre kalmasında bazı sakıncalar olabilir gerektiği zaman çıkarılıp tekrar takılabilir.
3) Gebe kalmak istenilirse aracın çıkarılması yeterlidir
4) Fazla akıntı kanama ve ağrı yaparsa endişe etmemeli yardımcı ilaç almalı eğer yine geçmiyorsa bir süre sonra daha değişik ölçüde olanı ile değiştirilmelidir.
5) Rahim içi araç kullanan kadınların %1 rinde gebelik görünebilir. Ria varken adet gecikmesi olursa gebelik testi yapılmalı eğer gebelik varsa ve istenmiyorsa vakit geçirmeden hekime başvurulmalıdır.
6) Rahim içi aracın kolay takılması için âdetin ilk günlerinden itibaren doktora başvurmalıdır.
7) Ria’lar hafif bel ağrısı, Pubis üzerinde kramplar çok hafif ara kanamalar yapabilir
8) Adet miktarı eskiye göre artması görülebilir.
9) Ria’ların kanser yapma riski yoktur.
10) Ria olduğu halde gebe kalınması durumunda bebeğin doğması isteniyorsa çocuğun doğmasına izin verilir. Ancak testler yapılarak sağlıklı olup olmadığı kontrol edilir. Ria doğumda bebekle beraber dışarı çıkar ancak bir sakatlık söz konusu olursa erken aylarda kürtajla bebeğe son verilir.
11) Uterus da ur varsa ve iltihaplanma söz konusu ise spiral takılmamalıdır.
12) Aracın düşüp düşmediğini anlamak için aracın vajinaya sarkan ipini sarkan ipini kontrol etmek gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanseri Tedavi Yolları başlıklı makalemizde prostat kanseri nasıl tedavi edilir, prostat kanseri tedavi seçenekleri ve prostat kanseri tedavi yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla