Renk Körlüğü Nedir ve Renk körlüğü belirtileri nelerdir, Kişinin çeşitli renkleri ayırt edememesi olarak özetleyeceğimiz renk körlüğü nedir? Nasıl anlaşılır ve tedavi edilebilir mi? Renk körlüğü hakkında detaylı bilgilere makalenin devamında ulaşabilirsiniz.

Renk Körlüğü Nedir?

Görme merkezinde bulunan özel pigment molekülünün az bulunması veya hiç bulunmaması renk körlüğü olarak adlandırılmaktadır. Bunun sonucunda çeşitli renkler ve gölgeler ayırt edilememektedir. Kadınlarda yüzde 0,6-0,8 oranında görülen renk körlüğünün erkeklerde görülme oranı ise yaklaşık yüzde 10 civarındadır.

Renk körleri, aynı rengin tonlarını ayırmakta güçlük çekmekte ya da hiçbir rengi ayıramamaktadır. En sık görülen tipi ise kırmızı ve yeşilin ayırt edilememesidir. Nadir olarak bazı vakalarda, kişiler bütün renkler ayırt edememekte ve her şeyi siyah-beyaz olarak görmektedir.

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir

Renk körlüğünün anlaşılması ve renk körlüğünün tipinin belirlenmesi için yapılan Ishihara, Farnsworth Munsell D-15 ve Farnsworth Lantern adında testler bulunmaktadır. Ailesinde renk körlüğü görülen kişiler ve renkleri ayırmakta güçlük çeken kişiler mutlaka göz muayenesinden geçmelidir. Çevrenizdeki renklerin hiçbirini göremiyorsanız, kırmızı-yeşil renkleri ya da mavi-sarı renkleri ayırt etmekte güçlük çekiyorsanız mutlaka muayeneden geçmeli ve tanı konulmasını sağlamalısınız.

Renk körlüğü; tam renk körlüğü ve kısmi renk körlüğü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kalıtsal nedenlerden dolayı ortaya çıkan renk körlüğü, çocukluk ya da ergenlik döneminde başlamaktadır. Bunun yanında, çocukluk döneminde maruz kalınan yüksek ultraviyole ışınlar kalıcı renk körlüğüne neden olabilmektedir. Bu durum renk körlüğünün en sık görülen nedenidir.

Renk Körlüğü Tedavi Edilir mi?

Kalıtsal nedenlerden dolayı ortaya çıkan renk körlüğünün ne yazık ki tedavisi bulunmamaktadır. Görme sinirlerinin zayıflamasıyla ya da görme bozukluğuyla ortaya çıkan renk körlüğü belli bir ölçüde düzeltilmekte ya da ilerlemesi engellenebilmektedir.

ChromaGen (Kromajen) olarak adlandırılan, FDA onaylı bir yöntem ile renk körlüğünün neden olduğu zorluklar aşılabilmektedir. Başarı oranının yüzde 97 seviyelerinde olduğu gözlemlenen bu yöntemde, renk körlüğünün tipine göre verilen özel filtreli kontak lensler ve gözlükler, kişinin renkleri ayırt edebilmesini sağlamaktadır. Yine de kulaktan dolma bilgilerle ya da çevrenizdekilerin söyledikleriyle hareket etmeyip, bir göz hastalıkları uzmanına görünmekte fayda var.

Bir önceki yazımız olan Nemfomani Nedir, Nemfomani Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde nemfomani belirtileri, nemfomani hastalığı belirtileri ve nemfomani nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla