Regl sancılarından nasıl kurtulabiliriz, Kadınların çektiği dertlerden biri de regl sancısıdır. Bu sancılar kıvrandırır ve sırta, bacaklara, kasıklara kadar etki gösterir. Bu ağrılar normal düzende evlenip çocuk doğurana kadar devam eder ve çocuk doğurduktan sonra yavaş yavaş azalır. Regl sancısı adet kanamalarından bir gün önce başlar ve 2-3 gün sürer.

Regl Sancılarından Nasıl Kurtulabiliriz?

Regl sancılarından kurtulmak ancak doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile sağlanabilir ancak bu durum sağlıklı değildir. Bu nedenle daha basit yöntemlerle bu sancıların nasıl geçeceğini siz okuyucularımıza anlatacağız.

Regl sancılarını geçirebilmek için ilk olarak sıcak bir banyo yapılabilir. Bu banyodan sonra sancının olduğu bölgeye masaj yapılabilir ve bu masaj ağrıları dindirecek bir yöntemdir. Ayrıca banyonun dışında ayaklara da sıcak su uygulaması ile ağrıları dindirmek mümkündür. Bunların yanında nefes ve kas güçlendirici egzersizler ile ağrıların şiddetini indirgemek mümkündür.

Regl sancılarının en büyük nedeni ise uyku düzensizliğidir. Bu nedenle regl dönemlerinde uykumuzu almaya özen göstermeliyiz. Bunun yanında regl döneminde şişkinlik oluşuyorsa regl olmadan 1 hafta önce tuzu azaltın böylece şişkinliği önleyebilirsiniz.

Regl sancılarından kurtulmak için bazı besinler tüketebilirsiniz. Bunlardan en etkilileri susam, balık ve fındık, fıstıktır. Ayrıca idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur ve kuşkonmaz da tüketilebilir.

Bunları tüketmek oluşacak ödemi de engeller. Bunların yanında regl döneminde ağrılara bağlı olarak kişilerde gerginlik görülebilir. Bu gerginliği önlemek için de kendi kendinize nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Ağrıların şiddetini arttıracak başka bir etken ise kafein ve gazlı içeceklerdir. Bu nedenle eğer sigara içiyorsanız regl dönemlerinde sigarayı azaltabilir ve bırakabilirsiniz. Ayrıca tüketeceğiniz gazlı içecekler de şişkinlik yapar ve ağrıları arttırır. Son olarak regl sancılarının cinsel ilişki ile geçirilebileceğine inanılır. Ancak bu inanış doğru değildir aksine ağrıyı arttırabilir.

Yanıtla