Uzmanların ramazanda beslenme alışkanlıklarınızı sağlığınız için düşük kalorili, az yağlı ve az kolesterol içeren tavuğun tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan ramazan yemekleri olarak tavuğun tercih edilmesinin etindeki protein kaynağının diğer besinlere göre daha kaliteli olduğu iftar vakitlerinde ağır hamur işleri, kızartmalar, baklavalar yerine çorba, haşlanmış veya ızgara et, tavuk veya hindi eti, sebze yemekleri, bol salata ve meyvenin tercih edilmesinin sağlığınız açısından önemi oldukça fazladır. Bu besinlerin ağırlıklı olduğu beslenme programı sayesinde ramazanda zayıflama imkânını da yakalamış olursunuz.

Ramazanda Tavuk Tüketin

Prof. Dr. Yücecan yaptığı açıklamada optimal beslenme tavsiyelerinde önemli yeri olan tavuk eti, besin öğeleri açısından değerlendirildiğinde dana ve koyun etinden daha düşük kalori, yağ, doymuş yağ ve kolesterol içermektedir. Kırmızı et, tavuk ve balıketi protein içerikleri açısından kıyaslandığında aynı miktarlarda protein içerdikleri söylenebilir, fakat derisiz tavuk eti, balık ve kırmızı ete oranla daha az doymuş yağ ve kolesterol içermektedir. Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki tavuk eti ve balıketi tüketilmesinin koroner kalp hastalıkları riskini önemli derecede azaltmaktadır. Sağlığınız için ramazanda tavuk tüketin hatta sırf ramazan aylarında değil beslenme alışkanlıklarını balık ve tavuk eti ağırlıklı oluşturmaya özen gösterin.

Ramazanda insanların beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimleri tamamı ile değişmektedir. Ortalama olarak öğün sayısı ikiye inmektedir. Sahurlarda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan kan şekerini daha yavaş yükselten ve kişilerde daha fazla tokluk hissi uyandıran tavuk eti, süt, peynir, yoğurt, yumurta türü besinler tüketilmelidir. Turşu, tuzlu ayran, ağır tatlılar ve börek gibi gün boyunca susatan yiyeceklerin yenmesi uygun değildir.

Bir önceki yazımız olan Obezite Nedenleri ve Sebepleri başlıklı makalemizde obezite nedenleri nelerdir, obezite nedenleri ve insan sağlığına etkileri ve obezite nedenleri ve korunma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla