Papillom nedir, meme başı gibi çıkıntılar yapan iyi huylu tümörler olarak adlandırılırlar. Bir virüs olarak ta değerlendirilebilen papillomların 100 kadar çeşidi olup yaklaşık kırk tanesi genital bölgeyi hedef alarak cinsel ilişki yolu ile bulaşabilmektedir. Çok sayıda papillomun kümelenerek bir salkım halini alması sonucunda ortaya çıkan papillom hastalığı ise çok sık rastlanan bir olgudur. İyi huylu olmalarına rağmen ortaya çıktıkları bazı durumda meydana geldikleri organların işlevlerini yavaşlattığı görülmüştür. Ortaya çıktıkları organların işlevlerini engelledikleri durumlarda cerrahi işlemlerle müdahele edilmesi gereken papillomlar vardır.

Papillom Belirtileri

Özel biçimli varlığını sürdüren bazı papillomlar ergenlik yaşındaki bazı kız çocuklarının beden ve dirseklerinde döküntülere sebep olmaktadır. Bazı durumlarda bazı insan grupları içerisinde salgına benzeyen şekilde ortaya çıktıkları için virüs olarak ta nitelendirilen papillomlar bazen burun boşluğunda meydana gelerek parmağa benzeyen uzantılarla çevre dokulara da zarar veren türlerin alınması gerekmektedir. Bazı papillom türleri çok büyük riskler yaratmasa da kendini tekrar ettiği dönemlere sahip olduğu için bu dönemde tekrar tekrar alınmaları gerekmektedir.

Papillom Nerelerde Olur

Papillomlar her yaşta ve derinin herhangi bir yerinde ancak genellikle dilde, dudaklarda, diş etlerinde, ağız köşelerinde, dudak ve yanak içlerinde, yumuşak damak ve boğaz dâhil boğaz tavanlarında yer alabilmektedir. Genellikle pembe ya da beyaz olabilen papillomlar lezyonlar oluşturabilecek biçimde büyüyebilirler. Papillomlar çok nadir iyileşen veya bazı durumlarda kendiliğinde geçen virüslerdir.

Papillom Nedir
Papillom Nedir

Bir önceki yazımız olan Kürtajda Anestezi Türleri başlıklı makalemizde anestezi nedir türleri, anestezi türleri ve bölgesel anestezi türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla