Obezlik tehlikeli gibi görünmeyen fakat özünde büyük riskler taşıyan çok yaygın bir hastalık türüdür.  Türkiye’de 20 milyon kişinin obezlik sınırında olduğu bilinmektedir. Obezliği genel olarak tanımlamak gerekirse, obezlik; vücudun gereğinden fazla gıda alma alması veya gerektiği kadar enerji, kalori yakamaması durumudur. Bu iki durum aynı anda olabileceği gibi tek başına da obezlik için yeterlidir.

Obezlikte genetiğin önemi çok büyüktür. Kişinin kalıtsal özellikleri başlı başına bir obezlik nedeni olarak karşımıza çıkabilmektedir. Fakat kişinin genetik özellikleri başlı başına obezliğe neden olmaz. Kişinin kendini obezliğe götürecek faaliyetler içinde bulunması sonucu kişinin genetik özelliklerinin obezlik üstünde etkisi ortaya çıkar.

Obezite Nedenleri ve Sebepleri

Kişiyi obezliğe götüren sebepler kişinin metabolizmasının çalışma yavaşlığı veyahut bir hormonal bozukluk ya da gereği gibi çalışmayan bir tiroit bezi olabilmektedir. Obeziteyle ilgili değinilmesi gereken başka bir nokta da kişinin yaşadığı çevrenin hayat tarzına etkisidir. Yani çevresel etkenler. Bir kişinin hareketsiz bir yaşam sürmesi sadece kendisinden değil çevresinden kaynaklı olabilir. Bu bireylerin beslenmesine çok daha fazla dikkat etmesi, düzenli olarak spor yapması gerekmektedir.

Obezliğin başlaması
 çoğu zaman çocukluğa kadar iner. Çocukların doğumlarından itibaren sağlıksız beslenmesi, özellikle toplumumuzda çocukları fazla yemeye teşvik etme davranışı, Türkiye’deki obezliği yaygınlaştıran bir etmendir.

Bir önceki yazımız olan Mide Rahatsızlığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeliler başlıklı makalemizde mide rahatsızlığı olan kişiler nelere dikkat etmeli, mide rahatsızlığı olanlar nelere dikkat etmeli ve Mide Rahatsızlığı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidirler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla