Misvakın Faydaları, Peygamber efendimizin sünneti olan misvak hem sağlıklı hem şifalı olması sebebi ile günümüzde teknoloji çağında bile kendinden söz ettirmekte. Bizim için üsve-i hasene yani en güzel örnek olan peygamber efendimizin (sav)sünnetlerinden sadece bir tanesi. O’nun ashabına tavsiye ettiği güzel bir uygulama.

Misvak Nedir

Misvak, ovmak anlamına gelen sivak/sevk den türeyen dişleri ovmak, temizlemek demek olan bir kelime. Misvak lifli bir ağaç olan erak ağacının çubuklarından elde edilmekte.

Erak ağacı sudan, mısır, kuzey Afrika, Arap Yarımadası, İran ve Hindistan’ının ekvatoral bölgelerinde yetişmektedir. Misvakta dişleri güçlendiren ve çürümeyi önleyen, lekelere karşı etkili, dişlerin parlamasını sağlayan, antiseptik özelliği olan, ağız içi asit salgısını dengeleyen, iltihap kurutucu özellikler bulunduğu tespit edilmiş. Ayrıca bu ağacın gözlerin kuvvetini artırma, berrak görmeyi sağlama, belagat ve fesahati geliştirme gibi yönleri olduğu, zeytin ve hurma ağacından da misvak yapılabileceğini Peygamber efendimiz ifade buyurmaktadır.

Diş sağlığına faydaları

Diş eti hastalıklarını ve dişlerin kendi minesini güçlendiren mineral ve vitaminler açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Diş macununda bile bulunmayan bu depo erak ağacı misvağında oldukça fazla bulunmaktadır.

Misvakın Faydaları

Silisyum: Lekeleri önlemede ve beyazlatmada etkilidir.
C vitamini: Ağız içi dokuların yenilenmesi sağlar.
Tanen asidi: Diş eti iltihabı ve plak gelişimini engeller.
Reçine: Diş minesi üzerine katman oluşturur ve çürüğü engeller.
Sodyum: Mikropların ölmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Vazelinin Faydaları başlıklı makalemizde vazelin faydaları, vazelin faydaları saç ve vazelin faydaları ve kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla