Misvak ile diş temizlemenin faydaları nelerdir ? Misvak diş sağlığı için oldukça önemlidir. Bilindiği gibi Hazreti peygamberimiz de diş temizlemesini misvak ile yapmış ve misvak ile diş temizlemeyi önermiştir. O günden sonra Müslüman’lar misvak ile dişlerini temizlemeye başlamışlar ve Hazreti Peygamberin sünneti olan bu yolu asırlardır sürdürmüşlerdir. Misvak şimdiler de çok fazla kullanılmasa da eski den insanların vazgeçilmezi arasındaydı.

Çünkü misvak dişleri inanılmaz derece de güzel şekilde temizlemektedir. Hazreti Peygamber bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: Eğer ümmetim üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim. Misvak kullanımının ve dişimize sağlığımıza ne büyük faydalar sağladığını yüce peygamber bildirmiştir. Çok fazla kullanımda olmayan misvak kullanımını artırmalıyız.

Misvak kullanmanın faydaları oldukça fazladır. Diş sağlığını korur. İnsanı stresten uzaklaştırır. Ve en önemlisi de sünnet’e uyulduğu için insan sevap kazanmaktadır. İşte misvakın faydaları.

Misvak ile diş temizlemenin faydaları nelerdir

-Peygamber efendimizin her zaman kullandığıdır.

-Allah’ın rızasını kazandırır.

-Ağız kokusuna iyi gelir. Ağız kokusu oluşturmaz.

-Göz ağrılarına iyi gelmektedir.

-Misvak kullanımı düzgün konuşma için de faydalıdır.

-Ses tonunu güzelleştirir.

-Dişler de ki çürümenin önüne geçer.

-Diş etlerini güçlendirir. Diş eti hastalıklarını bitirir.

-Damakları kuvvetlendirir.

 

Bir önceki yazımız olan Meyve Yemenin Faydaları başlıklı makalemizde bol meyve yemenin faydaları, çok meyve yemenin faydaları ve gece meyve yemenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla