Mide rahatsızlığı olanlar nelere dikkat etmeliler, Beslenme konusunda mide problemi olan kişilerin beslenme programlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte insanların bu ayda beslenmelerine daha fazla dikkat ettikleri gözlemleniyor. Eğer bir ülser tedavisi görüyorsanız, uzman doktorlar oruç tutmanızın sakıncalı olabileceğini söylüyor. Çünkü midenin gün boyu boş kalarak asit salgılamasını arttırması sonucu ülserin iyileşmemesine neden olur ve ülser oluşumunu hızlandırır.

Mide Rahatsızlığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeliler

Eğer mide ülseri hastalığınız var ise, bu hastalıktan ötürü midenizi boş bırakmamalısınız. Reflü şikâyetiniz var ise oruç tutarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli sağlık kriterleri vardır.

Bunlara örnek verecek olursak; İftarınızı açarken ya da sahur yaparken yemeklerinizi hızlı yememek, yavaş, yavaş lokma biçiminde tüketmek. Çiğ soğan, sarımsak, yağlı yiyecekler, kızartmalar, portakal, limon suyu, gazlı ve asitli içecekler gibi yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmalısınız. Yatarken de uzman doktorlar yastığınızı biraz yükseltmeniz gerektiğini tavsiye ediyorlar.

Mide kanaması
 ve ülser hastalığı olan kişilerin oruç tutmalarının sakıncalı ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyleyen uzman doktorlar, bu tip rahatsızlığı olan kişilerin oruç tutmamalarını öneriyor. Beslenme de yağlı ve kızartılmış olan hazmı zor olan besinleri tüketmeyiniz. Mide problemlerinizi, daha da ilerletmemek için sigara, alkol, gazlı, asitli içecekleri bir kenara bırakınız. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Mide Kanserinde Beslenme başlıklı makalemizde mide kanseri beslenme listesi, mide kanseri beslenme önerileri ve mide kanseri sonrası beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla