Metabolik sendrom nedir? Hayat tarzı, beslenme şeklinden dolayı metabolik sendrom hastalığı hızla artıyor. Özellikle günümüz şartlarıyla biçim değiştiren beslenme şeklimiz çağımızın hastalığı olan metabolik sendrom hastalığının daha da fazla görülmesine vesile olmaktadır.

Metabolik Sendrom Nedir

Düzensiz beslenme,  yoğun iş ortamına bağlı olarak fiziksel aktivitelerin azlığı hayatımızı tehdit eden bu hastalığa zemin hazırlamakta. Son yıllarda ülkemizde çok sık şikâyet edilen bir hastalık olan metabolik sendrom, şeker hastalığı, kalp krizi, felç gibi büyük hastalıkların tetikçisi olabiliyor.

Hastalık ilk olarak karın bölgesinin yağlanmasıyla ortaya çıkar fakat her yağlanmada bu hastalığın olabileceği anlamına gelmez. Zamanla hastalarda yüksek kan basıncı, kan şekerinde yükselme ve şeker hastalığı, kolesterol gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalığın önüne geçmek için düzenli ve sağlıklı yemek yemeli, spor aktivitelerine katılmalıyız. Eğer aşırı kiloların önüne bir türlü geçilemiyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve uzmanların vereceği tedavi ve diyete önemle uyulmalıdır.

Öncelikle belirtmeliyiz ki hastalık önüne geçilebilir bir rahatsızlıktır. Erken teşhis ile hastalık basit bir hastalık görünümünde olmaktadır. Fakat gecikmiş teşhis ile hastalık büyümekte ve tedavisi çok güç olmaktadır. Bu yüzden bu hastalığın bulgularına rastlayacak olursanız derhal bir hekime başvurunuz.

Verdiğimiz bilgiler hastalıkla ilgili yardımcı bilgilerdir. En doğrusu ve yapmanız gereken bir hekime başvurarak detaylı bilgiye sahip olmanızdır.

Metabolik Sendrom Nedir
Metabolik Sendrom Nedir

Bir önceki yazımız olan Kronik Yorgunluk Sendromu başlıklı makalemizde Kronik Yorgunluk, Kronik Yorgunluk Sendromu ve kronik yorgunluk sendromu nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla