Meme Kanseri Riski, Ergenlik çağına girmiş her kadın meme kanseri riski yaşamaktadır. Ne olursa olsun 20 yaşından sonra düzenli olarak kontrol edilmesi erken tanı açısından son derece büyük bir önem teşkil eder. Erken tanının üç basamağı bulunmaktadır.

Kişi kendisini el yardımıyla kontrol eder. Bu durum son derece basittir. Herhangi bir yardımcıya ihtiyaç duyulmamaktadır. Meme kanserinde mücadelenin bir numaralı yardımcısı olarak ortaya bu durum çıkmaktadır.

Bir diğer teşhis yöntemi ise kişinin doktora giderek kontrol olmasıdır. Bu durumda sıklıkla elle kontrol esnasında tanımlanamayan bir şişlik ile karşılaşıldığı zaman yapılmalıdır. Bu durumda dışında belirli aralıklarla doktora gitmeniz sizin açınızdan da avantaj olacaktır.

Bir diğer husus ise mamografidir. Mamografi ise belirli bir yaşın üzerinde ki her kadına özellikle tavsiye edilmektedir. Doktora gitmeniz durumunda ayrıntılı bilgi almanız da mümkün olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kisti başlıklı makalemizde follikül kisti, korpus luteum kisti ve yumurtalık kisti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla