Magnezyum nedir ve görevleri, magnezyum yetişkin insan vücudunda 21-25 gr. kadar magnezyum bulunur. Bunun önemli bir kısmı kalsiyum ve fosforla beraber kemik ve dişlerin yapısındadır. Kalanı kaslarda, karaciğerde, yumuşak dokularda ve vücut sıvılarındadır. 

Magnezyum Nedir ve Görevleri

 Magnezyumun Vücut çalışmasındaki Görevleri: Sinir sistemi ve kasların düzenli çalışmasında görev alır. Magnezyum, kemik ve dişleri oluşturan maddelerdendir. Vücut sıvılarındaki magnezyum, asit-baz dengesinin kurulmasına yardımcıdır. Enerji oluşum sürecinde görevli bazı enzimlerin etkinlik göstermesi için gereklidir. Yetersizliğinde laboratuvar hayvanlarında sinir ve kas çalışmasında bozuklukları görülmüştür insanlarda yetersizliğe rastlanmamaktadır. Günlük magnezyum ihtiyacı 0.3 gr.’dır. En çok magnezyum bulunan yiyecekler; ceviz, fındık, fıstık, kuru baklagiller, yeşil sebzeler, özü ve kepeği ayrılmış tahıllardır.

 

Bir önceki yazımız olan Kırmızı Et Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde kırmızı et kilo aldırır mı ve kırmızı et kilo yapar mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla