Maden Suyunun Faydaları, maden sularının sporcular tarafından kullanımı onların çok önemli role sahip olduklarını ortaya koyar.

Maden Suyunun Faydaları

Maden suları ve vücudumuzun arasında güçlü bir kimyasal yakınlık vardır.  Aslında onların içerdiği parçacıklar ile vücudumuzda bulunan molekülerin yapıları arasında büyük benzerlik vardır.

Jeoloji ve kimyevi içerikleri çeşitli mineralli suların farklı kökenlere sahip olmalarını sağlar.

Bu faktörler “şifa unsuru” adlanan maden suyuna da aittir.

Maden sularında olan çözünmüş tuzlar endojen ve eksojen kökenlere sahipler.

Maden suyunun çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler.

Maden suları yerin en derin katmanlarından karbondioksit gazının basıncı ile yeryüzüne çıkar. Ana gaz arasında, karbon dioksit ve azot yer alır.

Bu gazlar her maden suyunda olsa da helyum, argon, kripton vb. gibi nadir elementler, sadece bazıları içinde bulunmaktadır. Sıcaklık da mineralizasyon ile ilgili önemli bir referanstır.

Kimyasal bakış açısından, bir maden suyu belirlenmesi aşağıdaki parametreleri dikkate alınarak yapılabilir:

Renk, koku, berraklık, 100° C ile 180 ° C kalıntı, amonyak, nitrat, nitrat, sertlik, alkalinite, Arsenik, ozon, sıcaklık, yoğunluk, kırılma indeksi, donma noktası, ozmotik basınç, belirli bir elektrik iletkenliği, pH, radyoaktivite, çözünmüş gazlar.

 

Bir önceki yazımız olan K Vitaminin Faydaları başlıklı makalemizde k vitamini faydaları, k vitamini faydaları nelerdir ve k vitaminin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla