Lohusalık dönemi, gebelik sağlıklı bir doğum ile sonuçlandıktan bir sonraki dönem ise lohusalıktır. Lohusalık, doğum esnasında genişleyen rahmin tekrar eski durumuna dönmesi yaklaşık 6 hafta gibi bir süreçtir. Yani doğumdan sonraki 6 hafta kadının Lohusalık dönemidir.

Lohusalık Dönemi

Bu dönem halk arasında ‘kırkı çıkması’ ya da ‘kırlık’ olarak ifade edilir. Bu dönemde kadının süt salgılama sisteminin geliştiği ve oluştuğu dönemdir. Bu dönemde annenin şekerli ve sıvı gıdalar alması sütü artırır. Bazen süt bebeğe yetmeyebilir. Bu durumda doktorlar ek besin yerine anne sütünün kıymetini bildiği için annelere tavsiyeler vermektedir.

Bu altı haftalık dönemden sonraki dönem olan emziklik döneminde anne çocuğuna kendi vücudunun üretmiş olduğu sütü vermektedir. Bu yüzden emziren annenin kanserojen maddelerden uzak durup hazır gıda yerlerine sebze meyve ve et tüketmesi önerilir.

Ama durumu elverişli olmayan anneler için sıvı ve kırmızı mercimek tüketilmesi önerilir. Bu dönem çok zor geçer. Bebeği emzirdiği için bu durumdan dolayı göğüslerde haddinden fazla büyüme gerçekleşir. Bu büyüme sütünüz olduğuna işarettir. Hormonların düzensizliği nedeniyle cinsel arzularınız tavan yapabilir.

Fakat çocuk emzirdiğiniz ve yeni Lohusalık döneminden çıktığınız ve yumurtalarınızın 1 tanesini oluşumu dönemi olduğu için cinsel temas tehlikelidir. Bazı hormon bozukluğu durumunda Lohusalık humması oluşabilir. Bu olay halk dilinde de al basması nedir. Al basması neden denilir diye sorarsanız. Oluşan olaylardan dolayı al basması denir.

Lohusalık humması doğum sırasında aşırı derecede gerçekleşen kanamalardan dolayı meydana gelir. Bir diğer sebebi ise rahim ve doğum kanalının doğum sırasında iltihaplanması sonucunda da oluşabilir. Bu hastalık doğumdan 2’inci günü ile 21’inci günleri arasında gerçekleşir. Ortalama 24 saatten uzun süre 38 santigrat derece ateşlenme olursa mutlaka bir hekime görülmelidir. Bu hastalık mikrobik bir hastalık olduğu için bir hekim tarafından görülmelidir. Gerekli tedavilerin neye uygun görülüyorsa yapılmalıdır.

Takip edilmeyen bu  tür hastalıklarda bir sonraki doğumda çocuğa zarar verebilir. Yâda olgunlaşmış ve döllenmiş yumurtayı zehirleyebilir. Bu yüzden ikinci bir anne olma olasılığınız düşer. Zaten bu hastalık ilk doğumda gerçekleşir. Yapılan her yanlış tanı ve tedavi ikinci bir anne olma şansınızı engeller.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Varis Oluşumu ve Tedavisi başlıklı makalemizde Hamilelikte Varis Oluşumu, hamilelikte varis oluşumu tedavisi ve hamilelikte varis oluşumu ve tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla