Lenf bezleri şişmesi tedavisi, lenf bezleri vücudumuzun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunmasını sağlayan önemli bir parçasıdır.

Lenf Bezleri Şişmesi Tedavisi

Lenf sıvısı vücut içerisinde dolaştıkça lenf bezlerindeki bağışıklık hücreleri virüsleri ve diğer maddeleri vücuttan temizliyor ve yayılmalarını engelliyor. Aynı zamanda sıvı dengesini koruyor. Boynumuzdaki lenf bezlerini bugünlerde daha iyi tanımaya başladım.

Yaklaşık olarak 2 gün önce yutkunurken zorluk çekiyordum. Üşüttüğümü düşündüm ve pek umursamadım. Ancak ertesi gün baktığımda boynumun sağ tarafındaki lenf bezlerimin şiştiğini fark ettim. Hemen tanıdık, doktoruma gittim ve durumu anlattım. Bana acilen Kulak, Burun ve Boğaz Doktoruna gitmem gerektiğini söyledi.

Muayene olmak da  gerçekten bir dert olmuş artık. Devlet hastanelerinde sıra bulamadığım gibi, Özel hastanelerde de aynı gün içinde randevu saati verebilecek bir tane doktor bulamadım. En sonunda SGK kabul etmeyen direkt para ile muayene eden bir hastane bulabildim kendime.

Hastane ‘de Abdullah Bey ile karşılaştım gayet iyi bir doktordu. İlk önce boğazımı uyuşturdu daha sonra şırınga ile boğazımda oluşan iltihaptan örnek aldı. Daha başlangıç olduğunu ve bunu iğne ve ilaç yöntemi ile durdurabileceğimizi söyledi. Eğer bu tedavi yöntemi ile başarılı bir sonuca ulaşamazsak, neşter ile alma işlemi yapılması gerektiğini söyledi.

Tedavi sürecinde lenf bezleri şişmesinin, ikinci günü ve şişlik hemen hemen kaybolmak üzere. Tedavi için kullandığım ilaçlara gelince; Minoset Pus ağrı kesici, Flagyl 500 mg, 10 adet penisilin iğne ve ağız hijyenliği için Majezik gargara ilaçları ile tedavi sürecime devam ediyorum.

Eğer bademcik iltihaplarından oluşan apseler ile lenf bezlerinde bir şişme yaşarsanız, mutlaka ilerlemeden kulak burun ve boğaz doktoruna giderek, tedavi sürecinizi başlatınız. Manavgat Akdeniz Hastanesi Abdullah Bey’e teşekkürlerimi gönderiyorum.

Lenf Bezleri Şişmesi Nedenleri

Lenf bezlerinin birçok nedenden ve sebepten dolayı şişme nedenleri vardır. Çeşitli bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan nedenler, viral enfeksiyonlar, deri, kulak enfeksiyonları, cinsel yol ile buluşan çeşitli hastalıklar, aşıların ya da ilaçların yan etkileri, ağızdaki enfeksiyonlar, dişte olabilir.

Lenf bezleri nerede bulunuyor?

Benim hastalığımda ense’deki lenf bezlerimde şişme oldu. Diğer lenf bezleri kulak arkası, çene altı, koltuk altı ve kasıklar olmak üzere vücutta bulunuyor.

Sağlıklı günler, diliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Kuru Öksürük için Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizde balgamlı ve kuru öksürük için bitkisel tedavi, bebeklerde kuru öksürük bitkisel tedavisi ve geçmeyen kuru öksürük bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla