Kürtaj nasıl yapılır, kürtaj neden yapılır bu kazımızda, kürtajın nasıl yapıldığı, hangi haller ve zaman dilimlerinde yapılabileceği kürtaj hakkında bilgileri bulabileceksiniz. Ama bunların öncesinde, kürtajın tanımını yapıp, daha sonra bu sorulara cevap vereceğiz. Bilindiği gibi kürtaj (küretaj), istenmeyen gebelikleri sonlandırma, ölü ve boş gebelikleri ortadan kaldırmak için, anne rahmine uygulanan tıbbi bir işlemdir.

Kürtaj fiyatları nasıl hesaplanır, anne adayının bireysel isteğine bağlı olsa da öncelikli olarak annenin sağlığı göz önünde bulundurulur. Bu tıbbi işlem, bulunulan ülkeye göre, kanuni şekilde düzenlenmiş(örneğin hamileliğin belli bir haftasına kadar yapılabilir ya da ne olursa olsun, kürtaj yapılırsa, yaptırım uygulanır gibi…) ya da düzenlenmemiş(herhangi bir yaptırımı olmayan, anne adayının sağlık şartları uygun olması halinde kürtajın yapılması serbesttir) olabilir.

Kimler kürtaj yaptırabilir?

Yaşı 18 ve 18’den büyük olan her kadın, kürtaj yaptırma konusunda bireysel bir hakka sahiptir. 15-18 yaş aralarında olanlar, evli ya da bekâr olması gözetilmeksizin, ailelerinden izin alınarak kürtaj işlemine tabi tutulabilir. Ailelerinin izni olsa dahi, 15 yaşından küçük olanlar kürtaj olamazlar. Bu durum, mutlaka adli makamlara bildirilmelidir. Bunların dışında, ülkemizde aranan bir diğer şart da gebelik dönemi, 10. haftaya kadar olanlar kürtaj yaptırabilir.

Kürtajda Kullanılan Yöntem ve Malzemeler Nelerdir? Kürtaj Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Kürtajda Kullanılan Yöntemler ve karmen kanül Kürtaj işlemi, istenmeyen gebelikleri önlemek amaçlı yapılan bir cerrahi müdahale yöntemidir. Cerrahi müdahaleler de bilindiği üzere, kesinlikle sağlıklı koşullar altında ve uzman hekim ve cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Kürtajı da aynı şekilde uzman bir hekim yapmalıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi, kürtaj yapmak için yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip kişidir ve kürtaj yapmaya yetkili tek uzmandır

Küretaj için kullanılan birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Kürtaj Yöntemleri

  1. Probe Küretaj
  2. Revizyon Küretaj
  3. Gebelik Sonlandırma
  4. Bumm Küretaj
  5. Fraksiyone Küretaj

Hasta, kürtaj yaptırmaya karar verdikten sonra, yaşadığı ülkenin, (varsa eğer)kanuni sınırlamalarını gözeterek, kürtajın yapılacağı tıp merkezine gider. Ultrason ile gebeliğin haftası ve ceninin durumu kontrol edilir. Daha sonra gerekli testler (tam kan sayımı gibi) yapıldıktan sonra hastanın kürtaja uygun olup olmadığına karar verilir. Daha sonra kürtaja uygun görülen hasta, tam teşekküllü bir operasyon odasına alınarak, hastanın burada kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Kürtaj esnasında hastaya lokal anestezi yapılabileceği gibi genel anestezi de yapılabilir. Kürtaj işlemi çok kısa bir zamanda gerçekleşir. Yaklaşık 15-20 dakika içinde işlem son bulur.

Kürtaj işleminde, kürtaja uygun malzemeler kullanılır. Eskiden metal aletler(küret ve kanül) kullanılırken, şimdilerde ise daha güvenli ve hasta için daha sağlıklı aletler kullanılmaktadır. Bu aletler de ince plastik bir boru ve plastik enjektörden oluşan vakumlama mekanizmasını oluşturan aletlerdir.

Kürtaj süreci nasıldır?

Kürtaj süreci nasıl işler “Spekulum” adı verilen bir alet, vajina içine yerleştirilerek, hastanın vajinasının içi, antiseptik solüsyon ile temizlenir. Eskiden, küretaj yönteminde küret ve kanül, anne rahmine sokulabilmesi için rahim ağzının genişletilmesi gerekmekteydi. Bu işleme de “Dilatasyon Kürtaj” adı verilmektedir. Dilatasyon, kürtajda kullanılan aletleri, ana rahminin içine sokabilmek için vajina girişini genişletmede kullanılan bir terimdir. Rahim ağzını genişletme işleminde, inceden kalına doğru giden bujiler kullanılmaktaydı. Nadir de olsa bu yöntem kullanılmaya devam edilse de bu genişletme işlemine gerek kalmaksızın, rahim içine plastik vakumlama mekanizması sokularak kürtaj işlemi yürütülebilmektedir.

Vakum aspirasyon kürtaj oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Yaygın olarak kullanılmasının nedeni, hasta için daha ağrısız, hem de daha az riskli ve kolaydır. Bu yöntemde, “kanül” olarak anılan ince plastik boru ve plastik enjektörden oluşan bir mekanizma sayesinde, cenin, anne rahmi içerisinden vakumlanarak çekilmeye çalışılır. Çok kısa bir süre içerisinde de işlem tamamlanarak kürtaj işlemi tamamlanır.

Eskiden küret denilen metal aletler kullanılarak rahim içi kazınıp, içerideki parçalar temizlenirdi. Zaten “kazıma” eylemi, Fransızcadaki kürtaj kelimesinden dolayıdır. Çünkü kürtaj kelimesinin, Fransızca karşılığı “bir şeyi kazıyıp alma” demektir.

Kürtaj sonrası neler yapılır?

Kürtaj işlemi bitiminde hasta kısa süre içerisinde ayağa kalkabilir. Yapılan anestezi türüne göre, lokal anestezide bu süre dakikalar içerisinde olurken, genel anestezide, anesteziden dolayı hastanın ayağa kalkması bir saate yakın sürmektedir. Bunun dışında hastaya uyması gereken kuralları ve kullanması gereken ilaçlar verilip, hasta, evine gönderilebilir.

Kürtaj işlemi neden gereklidir?

Kürtaj yöntemi, sadece gebelik sürecini sonlandırmak için değil, rahim içinde yer alan parçaların alınması için de gerekli olan bir yöntemdir. Bunun dışında, gebelik hali devam ederken, bebek düşürme ya da ölü ve boş gebeliklerde, gelişemeyen ceninleri temizlemek için de uygulanan gerekli bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır başlıklı makalemizde kürtaj, Kürtaj fiyatı hesaplamasında nelere dikkat edilmelidir ve kürtaj fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla