Kulak Çınlaması Nedir ve Nedenleri, Kulak çınlaması kişinin dışarıdan herhangi bir uyarıcı olmaksızın içeriden duyduğu bir sestir. Çınlama bir ses algı yanılmasıdır. Kişiler kulak içerisinde oluşan sesten çok rahatsız olurlar ve uykuda dahi devam ettiğinden uyku problemleri yaşamasına sebep olan durumlar oluşur. Bu durum kişinin hayat kalitesini bozmaktadır.

Kulak Çınlaması Nedir ve Nedenleri

Kulak Çınlamasının Nedenleri?

Kişinin bu ses algı yanılsaması düzeltici tedaviler hastayı rahatlatır. Genelde çınlamanın temelinde iç kulakta ki tüylü hücrelerin yapısının bozulması, enfeksiyonlar, kan akımı değişimleri, kulak kiri, beyin tümörleri, kafa travmaları, vs. yer alır. Çınlama olmayan seslerin algısıdır.

Kulak çınlaması oluşumunun en önemli sebebi iç kulakta ki tüylerin azalması, yapısının bozulması ve kan akımı değişimleridir. Kendiliğinden algılaması güç sesleri oluşumu ve beyne iletimi söz konusudur. Öncelikli yapılması gereken hastalık temelinde neden olabilecek sebeplerin araştırılması için gerekli tetkiklerin yapılmasıdır. Eğer patoloji bulunursa onun tedavisi yoksa ileti bozukluğu ile oluşan kulak çınlaması için gerekli medikal tedavi yanı sıra TMS tedavisi de yapılabilmektedir

Bir önceki yazımız olan Kaygı Bozukluğu Nedir başlıklı makalemizde anksiyete bozukluğu nedir neden olur, kaygı bozukluğu belirtileri ve kaygı bozukluğu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla