Kronik yorgunluk sendromunun nedenleri çeşitlidir. Kronik yorgunluk nedir? Kronik yorgunluğun sebeplerini, nedenlerini ve tedavisini ayyu.net ekibi olarak paylaşıyoruz. Sürekli yorgunluk, diğer adıyla kronik yorgunluk ülkemizde yaygın olarak karşılaşılan bir hastalıktır. Kronik yorgunluğun birçok sebebi vardır. Bunların çoğunluğu psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk ile ilgili özellikle öğrenciler üstünde ciddi araştırmalar yapılmıştır.  Araştırmalar,  bize çocukların özellikle sınav dönemlerinde kendilerini sürekli yorgun hissettikleri görülmüş, tespit edilmiştir. Özellikle yoğun bir eğitim-öğretim hayatı yaşayan,  ülkemiz için söylemek gerekirse,
özel okullarda okuyan çocuklarda bu rahatsızlıkla çok sık karşılaşılmaktadır.

Kronik yorgunluk kişinin üzerindeki baskıyla ki öğrencilerde sınav zamanı baskısı ve disiplinli çalışma zorunluluğuyla, oluşur. Kronik yorgunluk hastalığının tedavisinde ise belli başlı bir yöntem yoktur. Özellikle hap ile tedavi bu rahatsızlıkta önerilen bir yöntem değildir. Fakat bazı durumlarda anti depresan ilaçlar önerilebilir. Bu hastalığın tedavisinde en çok tercih edilen yöntem dinlenmedir. Dinlenerek,  bu kronik yorgunluğu üstümüzden atabiliriz.

Kronik Yorgunluk Sendromuna Bitkisel Çözüm

Kronik yorgunluk hastalığında bazı bitkisel tedavi yolları da uygulanabilir. Biberiye çayı, ada çayı, bazı durumlarda yasemin çayı kronik yorgunluğumuzu giderici özellikte olabilir. Bol bol B vitamini alarak da, sindirim ve sinir sistemimize destek olmalıyız. Hastalığın giderilmesinde, tedavisinde öncelikle duyusal, psikolojik olarak hastalığı yenmeliyiz. Her hastalıkta olduğu gibi kişinin hastalıkla mücadele istediği tedavinin ön koşuludur demek yanlış olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Koah Belirtileri başlıklı makalemizde koah belirtileri, koah belirtileri bitkisel tedavi ve koah belirtileri nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla