Kolik Bebek, yeni doğum yapmış annelerin yaşadığı sıkıntılı durumlardandır. Bu bebekler doğumu takip eden ilk haftalardan itibaren aşırı huzursuz ve ağlama nöbetleri içerisindedirler. Anne babalar çok sık doktora başvursalar da temelde bunun dışında başka bir problem yoktur.

Kolik Bebek Nedir

Kolik bebek nedir, kolik bebek durumu kalıcı mıdır? Hayır, bu durum 5-6 aylık olana kadar devam eder ama sonrasında kaybolur. Bu durum her ebeveyni strese sokar tabii ki. Ama sakin olmakta fayda vardır. Şimdi bununla nasıl baş edebileceğimiz ile ilgili fikir verelim.

Kolik Bebek ile Nasıl Baş Edilir

İlk olarak her anne baba bu durumu fark ettiğinde sakin olmalıdır ki bu dönem süresince hem kendini yıpratmasın hem de çocuğuna faydası dokunsun.

Eczanelerde satılan bazı damlalar bu bebekleri rahatlatabilmektedir. Bunun için bitkisel içerikli şurup ve damlalar kullanılabilir.

Rezene çayı da bu durumu biraz hafifletebilmektedir. Ilık suya karıştırılan toz rezeneler çocuğa çay kaşığı yardımıyla az bir miktarda verilebilir.

Çocuğun yukarı aşağı hareket ettirilmesi de onu rahatlatacaktır.

Ağlamaya başlayan huzursuz olan bebeğe sırt masajı da yapılabilir. Bebek gövdeye yaslanarak sırtı sıvazlanır bu durum da onun rahatlamasına faydalı olacaktır.

Elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinası sesi de anne karnındaki seslere en yakın olan seslerdir. Bunlar evde çalıştırılarak da bu sesle çocuklar sakinleşebilmektedir. Tabii ki bunun için makine çalıştırmaktan ziyade başka yöntemlerde vardır. İnternetten indirilebilecek bu seslerle aynı ortam oluşturulabilir ve kolik bebeklerin rahatlaması sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Biberon Seçimi, Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla