Kızamık aşısı, Kızamık salgın yapan virüstük bir çocukluk çağında geçirdiğimiz bir hastalıktır. Genel olarak 3 ve 10 yaşları arasında görülmektedir. Deri döküntüleri hafif ateş ve nezle ile birlikte belirtilerini göstermektedir. Kızamık aşısı muhakkak vurdurulmalı ve gereken tedbirler alınmalıdır. Hastanın muhakkak odası güneş görmelidir. Bunun yanı sıra odasında hijyene çok dikkat edilmelidir. Temiz olmalıdır. Oda ısısı 18 ile 21 derece arasında olmalıdır. Ayrıca burun, ağız gibi bölgelerin temizliğine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde diğer hastalıkları tetikleyebilir.

“Kızamık aşısı” Kızamık hastalığı memleketimiz  için hala önemini muhafaza etmektedir.
Aşının koruyucu etkisi %95 ile %99 arasındadır. Sağlık bakanlığının yapılması gereken rutin aşıları grubundadır. Son senelerde hastalık çok azalmıştır. 9-12 aylıkken yapılan ilk aşıdan sonra, 15 ayda ve 7-12 yaş arası kabakulak ve kızamıkçık aşıları ile iki kez yapılınca ömür boyu bağışıklık elde edilir. Ancak bu üçlü aşı grubunda değildir. Geniş kitlelere uygulanmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kemik Enfeksiyonları başlıklı makalemizde kemik eklem enfeksiyonları, kemik enfeksiyonları ve kemik enfeksiyonları tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla