Keşkül, keşkül tarifi, keşkül nasıl yapılır, keşkülün yapılışını ayyu.net ekibi olarak, açıklıyoruz. Keşkül için gerekli olan malzeme listesi 10-12 kişilik olmakla birlikte, malzeme listesi şu şekildedir. 4 su bardağı süt, 30 gram tuzsuz badem, 30 gram antepfıstığı, 4 çorba kaşığı pirinç unu, 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi, 1 su bardağı şeker, 1 fiske tuz ile malzeme listesini tamamlıyoruz.

Keşkülün yapılışı: Bademleri ve antepfıstıklarını üzerini aşacak kadar su ile 1-2 dakika haşlayıp ateşten alarak kabuklarını soyalım. Kuruladıktan sonra karıştırıcı yardımıyla un haline getirelim. Tencereye sütü, pirinç ununu, 1 fiske tuzu, çekilmiş badem ve antepfıstıklarını ekleyip, çırpma teliyle karıştıralım. Ağır ateşte ve sürekli aynı yönde karıştırarak üzeri göz göz olana dek pişirelim. Keşkülü kâselere paylaştırıp üzerini damak zevkimize göre süsleyebiliriz. Buzdolabında servise hazır hale gelmesi için, biraz beklettikten sonra ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir önceki yazımız olan Kaşarlı Top Kek Tarifi başlıklı makalemizde Kaşarlı top kek, Kaşarlı Top Kek Tarifi ve top kek nasıl yapılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla