Keçi yoğurdunu evinizde yapabilirsiniz. Keçi sütü ve keçi yoğurdu insan sağlığı açısından çok faydalı ve yararlı bir besin kaynağıdır. Keçi sütünden yoğurt yapımını bilmeyenler için ayyu.net ekibi olarak, keçi sütünden nasıl yoğurt yapılır, açıklıyoruz.

Keçi sütünden yoğurt yapmak için gerekli olan malzemeler; 2 litre keçi sütü, 2 yemek kaşığı yoğurt ile malzeme listemizi tamamlıyoruz. Burada belirtilen 2 litre keçi sütünden çıkacak olan yoğurt miktarı yaklaşık olarak 2 kg’dır. İhtiyacınıza göre bu miktarı yükseltebilirsiniz.

Keçi yoğurdunun yapılışı; Keçi sütü süzgeçten geçirilip tencerede orta ateş de kaynatılır. Ilıması için beklemeye bırakılır. Serçe parmağı sıcaklığına gelinceye kadar ılıması beklenmelidir. İki kaşık yoğurt ılıyan keçi sütümüz ile karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılır, Tencerenin üstü bez ile güzelce sarılıp örtülür ve beklemeye bırakılır. 5-6 saat beklendikten sonra keçi yoğurdunuz hazırdır.

Bir önceki yazımız olan Kanserden Koruyucu Besinler başlıklı makalemizde kanser koruyucu besinler, kanserden koruyucu besinler ve kanserden koruyucu bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla