Kaygı bozukluğu nedir, yaygın anksiyete bozukluğu normal olaylar karşısında orantısız kaygı ve endişe halidir. İnsan günlük hayatta kaygı ve endişe duyması normaldir. Her insan değişik konulara alakalı endişe duyabilir.

Kaygı Bozukluğu Nedir?

Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde normal hayatta aşırı bir kaygı hali olduğundan bununla baş etmekte sorun yaşarlar. Bu tarz insanlar olası en kötü olayları düşünürler.

Hastalık nedenleri arsında nörokimyasal değişiklikler, kişilik özellikleri, stres vs. etkenler yer alır. Para, aile, iş sağlık gibi konular anksiyete bozukluğunu oluşturan etkenlerin başında gelir. Ve bu ruh hali 6 aydan fazla sürmektedir.

Kaygı Bozukluğunun Başlangıcı ve Seyri

Bu hastalık sinsi başlangıç gösterir. Yaş ilerledikçe artar. Yaşlılarda bu durum daha da artmaktadır. Stresli yaşam olduğunda bu durum daha da ağırlaşır. Kişiler baş boyun ağrıları, kas ağrıları, yorgunluk, uykusuzluk gibi belirtilerden dolayı genelde farklı branşlara başvururlar.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konur?

Gerçek bir neden yokken veya olaylar karşısında tepkinin aşırı olması halinde hastalığın tanısı konur. Uygun anksiyolitik ve antidepresanlarla tedavisi düzenlenir. Bulgular iyileşene kadar tedavi devam etmeli hatta iyileşme sonrası 1 yıla kadar uzatılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kişilik Analizi Yaparak Karakterinizi Tanıyın başlıklı makalemizde kişilik analizi, kişilik analizi ile ilgili makaleler ve kişilik analizi testi yap hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla