Mide sorunları insanların en çok şikâyetçi oldukları sağlık problemleri arasında gelmektedir. Karın ağrısı ve ishal ’in tedavisinde doğal yöntemler nelerdir onun üzerinde duracağız. Çoğu zaman ishal ile karın ağrısı birlikte ortaya çıkmaktadır. İshal ve karın ağrısının bir arada bulunması enfeksiyon belirtisinin örneğidir. Eğer kronik olarak mide ve ishal şikâyetleriniz varsa bir gastroloji uzmanına görünmenizde fayda olacaktır.

Karın Ağrısı ve ishal için Doğal Yöntemler

Karbonat

Mide içerisinde asidik bir yapıda olduğundan, en doğal asit düşürücülerin başınca karbonat gelmektedir. 1 bardak ılık suya bir tatlı kaşığı karbonat karıştırıp tüketin. Eğer karın ağrısında hafifleme meydana gelmezse gün içerisinde birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Portakal Kabuğu

2 su bardağı suyu tencerenin içerisine koyarak kaynatın. Üstüne taze kesilmiş 1 adet  portakalın kabuklarını ilave edin ve 15 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Ardından soğumaya bırakıp dilerseniz içine bal ilave ederek tüketin. Bu doğal yöntem mide problemlerinize yardımcı olacaktır.

Çemen Tohumu 

1 tatlı kaşığı çemen tohumunu 1 bardak suya atıp karıştırın ve için. Karın ağrılarınız için şifa kaynağı olacaktır.

Nane Limon 

Herkes tarafından bilinen nane-limon karın ağrılarını dindirmede en çok tercih edilen doğal yöntemler arasında gelmektedir.

Yaban Mersini 

Doğanın bir mucizesi olan en büyük antioksidan Yaban Mersinidir. İshale karşı mücadele de en çok kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Yaban Mersini çorbası tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca Yaban Mersini köküde ishalle mücadelede kullanılabilir.

Zencefil 

Mide problemleri için yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Zencefil mide bulantısına ve kusmaya iyi gelmektedir.  Zencefil artrit ağrı ve stresi hafifletmek için güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çay olarak tüketilebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Bağırsak Parazitleri için Papatya kürü başlıklı makalemizde bağırsak parazitleri belirtileri nelerdir, bağırsak parazitleri nedir ve bağırsak parazitleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla