Karanlıkta Uyumanın insan Sağlığına Etkisi, Karanlıkta uyumak hemen her yaşta insan sağlığı açısından oldukça önemli etkilere sahip olmaktadır. Özellikle çocuklar küçük yaşlardan itibaren saat 9 dan önce uyumayı alışkanlık haline getirirlerse sadece belirli saatlerde salgılanan melatonin hormonundan yoğun bir şekilde faydalanabilirler.

Melatonin hormonu ise insanların biyolojik saatinin korunmasını sağlayarak doğal yaşam dengesinin korunmasını sağlamaktadır. Bu hormon aynı zamanda bilinen kuvvetli bir anti kanserdir. Pek çok hastalığa karşı doğrudan tedavi olarak ön plana çıkmaktadır.

Ama ne yazık ki bu melatonin hormonu yalnızca karanlık ortamda ve günün belirli saatlerinde salgılanmaktadır. Bu sebepten uyuduğunuz ortamın yeterince karanlık olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Biyolojik saatin ayarlanması için insanların karanlığa ihtiyaç duydukları bir gerçektir. Bu gerçeğin düzenli olarak vurgulanması da uyku açısından önem teşkil etmektedir.

Çocuklarımızın daha sağlıklı bir şekilde büyümeleri için bu hormondan yeterince faydalanmalarını sağlayabilirsiniz. Bu da gece uykusundan yeterince faydalanmalarını sağlamak anlamına gelmektedir. Eğer karanlıkta uyumaktan korkuyorlarsa gerekli psikolojik desteği sağlayarak onların kolay bir şekilde uyumalarını destekleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kalp Sağlığı Açısından Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde kalbin sağlıklı olabilmesi için yapılması gerekenler, kalp damar sağlığı için yapılması gerekenler ve kalp sağlığı için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla