Kapari çayının faydaları, Kapari nedir? Kapari, bitki dünyasında biz insanlara çok faydası olan önemli bir şifa kaynağıdır. Kanımızı temizleyen, özel bir bitkidir. Türkiye’de Burdur ilimiz başta olmak üzere diğer batı Anadolu illerinde görülür. Çalımsı bir yapısı vardır. Dik ve yatık olarak büyüyen dikenli bir bitki türüdür.

Bünyesinde barındırdığı fosfor, potasyum ve kalsiyumca zengin kalkerli toprakları seven ve güneşten aşırı şekilde hoşlanan bu bitki, kendiliğinden yetişir. Şifalı bitkiler üzerine araştırma yapan doktorlar; Kapari bitkisinin faydalarını şu şekilde açıklıyorlar.

Kapari Çayının Faydaları

Kabızlık tedavisinde kullanılabilir. Balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Solucan düşürücü, ateş düşürücü, romatizma, felç ve çeşitli kan hastalıkları ile mücadelede bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Aynı zamanda kalça rahatsızlıkları, diş ağrıları ve karaciğer fonksiyonlarındaki çeşitli hastalıklar içinde kapari bitkisini öneriyoruz.

Kapari çayı nasıl yapılır?

Kapari çayının faydaları ve yararları nelerdir? Kapari çayının tarifi; Yaklaşık olarak orta boylarda olan bir demliğin içerisine klorsuz demleme işlemimizi görecek kadar su katın. Daha sonra içerisine bir çay kaşığı kadar kapari çayı ilave edin. 10 dakika kadar demlendikten sonra cam bardakla içmenizi tavsiye ederiz.

 

Bir önceki yazımız olan Kafeinin Faydaları başlıklı makalemizde kafeinin faydaları, Kafeinin Faydaları nedir ve kafeinin faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla