Uzmanların son yıllarda kanser belirtisi ve kanser belirtileri nedir türündeki sorulara çözüm bulmak için yaptıkları araştırmalar neticesinde kanser belirtileri hakkında önemli bilgilere ulaştılar. Bilim adamları nedenini belirmekte güçlük çekilen kanserle yakından ilişkisi bulunan kanser belirtileri tespit ederek bu konu hakkında dikkatli olunması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Kanser Belirtisi ve Kanser Belirtileri Nelerdir

Kanser belirtisi için 8 önemli uyarı; anemi, idrarda kan, kan öksürmek, memede şişlik veya kütle, menopoz sonrası kanama, prostat testlerinde anormal sonuçlar, rektal kanama ve yutkunma zorluğu. Bu belirtilerin başında idrardan kan ve anemi (kansızlık) gelmektedir.

İngiltere’deki Kele Üniversitesinde çalışan ekip, bu belirtiler arasında rektal kanama, öksürükten kan gelmesi, memede şişlik ya da kitle, yutkunma zorluğu, menopoz sonrası kanama ve prostat testlerinde anormal sonuçlar çıkması da yer almaktadır. Araştırma ekibi sonucunda kanser olarak teşhis edilmesi ihtimali 20’de bir ya da yüksek olan şikâyetler bir araya getirme hedefiyle yola çıktı. Uzmanlar yine de bu tür şikâyetleri olanların bu hastalığa sahip olduğunu anlamını taşımaktadır dedi.

Belirli yaşlar için belirli riskler artmaktadır ; 

Uzmanlar söz konusu belirtilerden hangisinin hangi yaş grubu için kanser yarattığını da inceledi. Hasta 55 yaş altında ise riskleri “yirmide bir” eşiğine getiren sadece iki belirti vardır. Prostat muayenesinde anormal sonuçlar çıkması ve memede kütle, 55 yaşın üzerindekiler için yutkunma zorluğu gırtlak kanseri habercisi olabileceği belirlendi ama bu sadece erkekler için geçerlidir.

Buna karşılık idrarda kan 60 yaşın üzerindeki hem kadın hem erkekler için kaygı unsurudur. Araştırma ekibine başkanlık eden Dr. Mark Shapley aile hekimlerinin yaşam kalitesini iyileştirmek için bu belirtiler üzerinde durması gerekir. Hekimin hastaneye sevk kararı almasını sağlayacak risk düzeylerinin ne olduğu konusunda daha açık bir tartışma olmalı dedi.

Bir önceki yazımız olan İskemik Kalp Hastalığı başlıklı makalemizde iskemik kalp hastalığı, iskemik kalp hastalığı ne demek ve iskemik kalp hastalığı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla