Kalp Krizi ve Kalp Krizinin belirtileri, kalp krizi (Akut Miyokard İnfarktüsü); Kalp kasının yeteri kadar oksijen alamadığı durumlarda kalıcı hasara uğramasına ya da ölmesine kalp krizi denir. Kalbe oksijen taşıyan damarlara koroner damarlar denir. Kalp diğer organları beslediği gibi kendisinin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Günlük faaliyetler sonucunda vücudumuzun belirli oranlarda oksijene ihtiyacı vardır. Kalbe de ihtiyacı olan oksijeni sağlayan koroner damarlardır. Bu damarlarda meydana gelen tıkanıklık ya da daralma sonucunda kalbe yeteri kadar oksijen gitmez. O bölgedeki kalp kasında hücre ölümleri meydana gelir. Bu durum da kalp krizine ve ani ölümlere yol açar.

İstatistiklere göre ani ölen her 5 kişiden biri kalp krizi geçirmektedir.

Koroner damarların tıkanma sebeplerinden bazıları; yüksek kolesterol (hiperkolesterolemi) nedeniyle damarlarda yağ birikmesi, herhangi bir nedenden dolayı oluşan kan pıhtısı, çeşitli nedenlerden dolayı hasarlanan kalp kapakçıklarından kopan parçacıklar, kokain gibi maddelerin kullanımı, kronik hastalıklar, hipertansiyon, diyabet( şeker hastalığı), sigara içmektir. Çağımızın hastalığı olan obezite de birçok hastalığı sebebiyet verdiği gibi kalbe giden damarlarda da daralmaya neden olmaktadır.

Kalp krizinin belirtileri;

  • Göğüs ağrısı; fakat yaşlılarda ve diyabet hastalarında belirsiz olabilir ya da hiç hissedilmeyebilir. Bu ağrı göğüsten omuz ya da kollara ve sırta doğru yayılır.
  • Nefes darlığı
  • Öksürük
  • Sıkıntı, darlık hissi veya ölüm korkusu
  • Mide bulantısı veya kusma
  • Soğuk soğuk terleme

Kalp krizi sırasında ölümcül derecede ritim bozuklukları yaşanacağından ilk birkaç saatte ani ölüm gerçekleşebilir. Bu nedenle bu belirtiler baş gösterdiğinde acilen hastaneye gitmeliyiz. Ani hareketlerden kaçınmalıyız. Çevremizdekilerden yardım istemeliyiz. Merdiven çıkıyorsak durmalı ve dinlenmeliyiz. Zaten oksijensiz kalan kalp kaslarını daha fazla zorlarsak oksijene olan ihtiyacı artırmış oluruz.

Kalp krizinde erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kalp krizi geçiren bir hastayı en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırmalıyız.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Ağrısının Nedenleri başlıklı makalemizde göz ağrısını nedenleri, göz ağrısının nedenleri ve göz ağrısının nedenleri beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla