Kahvenin Faydaları, Bilindiği üzere Dünya’da en çok tüketilen içecek kahvedir. Kahvenin pek çok yararı olduğu bilinmektedir.Çoğu kişi tarafından bilinmeyen ve hesaba katılmayan zararı da vardır.Ülke olarak kahve dünyasında Türk Kahvesi olarak yerimizi çoktan aldığımız herkesin malumudur. Gelin kahvenin yararlarına ve zararlarına birlikte bakalım.

Kahvenin Faydaları

Günümüzde çeşitli nedenlerle artan hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde destekleyici nitelik taşımaktadır.

Yapılan araştırmalar neticesinde kahvenin dünyada en yaygın olarak görülen şeker hastalığı üzerinde olumlu etki yaptığı görülmüştür. Kahve tüketen ve tüketmeyen insanlar arasında yapılan araştırmada, şeker hastalığı görülme oranı kahve tüketmeyenlerde %68 daha fazla görülmüştür.

Bilgisayar bağımlılığı ve dolayısıyla hareketsiz yaşam tarzı neticesinde, obezite ve aşırı kilo herkesin birincil sorunu haline gelmeye başlamıştır. Kahve içerisinde ihtiva ettiği kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kalori yakımına katkıda bulunur. Dolayısıyla aşırı kilodan kurtulmaya çok büyük destek olur.

Zihinlerin durağanlaştığı bu dönemde Alzheimer riski günden güne artmaktadır. Alzheimer den korunmak için günde en az 1 fincan kahve içilmelidir.

Kahvenin saymakla bitiremediğimiz faydalarından bir diğeri karaciğer kanseri oluşumunu engellemesidir.

Kahve beyin fonksiyonlarını harekete geçirdiği için aynı zamanda siroz, parkinson, felç risklerini azaltmada da çok büyük yardımcıdır.

Kahve dozunu ayarlamak kaydıyla pek çok fayda sağlamaktadır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kahve de fazlaca tüketilmekten kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Misvakın Faydaları başlıklı makalemizde misvakın faydaları, misvakın faydaları kısa ve misvakın faydaları nelerdir kısaca hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla