Kafeinin faydalarını ve yararlarını inceleyeceğimiz bu sağlık konumuzda, kafeinin beslenmede bize olan faydaları ve hissettirdiklerini, sağlık açısından ne kadar gün içerisinde tüketmemiz gerektiğini, spora olan faydalarını ve çeşitli konulara el atacağız.

Kafeinin faydaları

Kahve birçok kişinin vazgeçilmez keyiflerden bir tanesidir. Kafeini kim sevmez ki? Kahve içmekle kıyaslandığında futbol izlemek bile geride kalır ve araştırmalar, antrenmanlardan önce kafein almanın gücü, dayanıklılığı ve yağ yakımını da arttırdığını ortaya koymuştur. Bu yüzden bizlerde onu antrenmandan önce almanızı öneriyoruz ve pek çok antrenman öncesi takviye de bu yüzden kafein içerir. Fakat diğer taraftan kafeinin faydaları olduğu gibi kafeinin zararlarını da araştırdık. Eğer fazla miktarda alınması ve tüketilmesi halinde büyüme hormonu seviyenize zarar verebiliyor.

Tayvanlı bilim insanları, ağırlık antrenmanından önce, vücut ağırlıklarının her bir kilosuna karşılık 6 mg kafein tüketen deneylerin 80 kiloluk, birisi için 480 mg büyüme hormonu tepkilerinin yarıya indiğini tespit etmişlerdir. Antrenmandan önce biraz kafein almak iyi bir şeydir, ama fazlası uzun vadede fiziksel gelişiminizi sekteye uğratabilir. Güvenli bölgede kalmak için 200-400 mg lık kafein dozlarını aşmamanızı öneriyoruz. Kafeinsiz kalmayınız, ancak her şey  tadında güzel.

 

Bir önceki yazımız olan Kabak Çekirdeğinin Faydaları başlıklı makalemizde kabak çekirdeğinin faydaları, kabak çekirdeğinin faydaları ahmet maranki ve kabak çekirdeğinin faydaları nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla